'Tırları Denizden Taşıyalım'

Fatih Sultan Mehmet ve Haliç Köprüsü'ndeki çalışmalar nedeniyle kilitlenen trafiğe karşı nakliyecilerden, köprüyü kullanan TIR ve kamyonların feribotla denizden taşınması önerisi geldi.

'Tırları Denizden Taşıyalım'

Fatih Sultan Mehmet ve Haliç köprülerinde yaklaşık bir hafta önce başlayan onarım çalışmaları İstanbul trafiğini iyice ağırlaştırdı. TIR ve kamyonların kullandığı TEM Otoyolu ile FSM Köprüsü'ndeki bu yoğunluk, ekonomiyi de olumsuz etkilemeye başladı.

Siparişlerin geciktiğine dikkat çeken uzmanlar, kayıpların önlenmesi ve vatandaşların saatlerce yollarda mağdur olmasını önlemek için ağır vasıtaların iki yaka arasında denizden taşınmasını öneriyor. Uluslararası TIR ve Ağır Vasıta Şoförleri Derneği ile Uluslararası Nakliyeciler Derneği'ne göre, Ro-Ro alternatifi trafik çilesini ortadan kaldırır.

Fatih Sultan Mehmet Köprüsü üzerindeki iki şeridin kapatılarak yapıldığı bakım ve onarım çalışması, yoğun saatlerde trafiği 'kontak kapatıp bekleyecek' kadar ağırlaştırıyor. Haliç Köprüsü'ndeki çalışma da E-5'i kilitliyor. Nakliyeciler, FSM'yi kullanan TIR ve kamyonların feribotla denizden taşınmasını istiyor.

Zaman gazetesinin haberine göre, İstanbul Deniz Otobüsleri'nin (İDO), kent içi trafik probleminin çözümüne katkıda bulunmak amacıyla geçtiğimiz yıllarda gündeme getirdiği Ro-Ro projesinin 2013'te uygulanacak.

Yetkililerden alınan bilgilere göre projenin detayları şöyle:

İlk etapta İstanbul Ambarlı ile Bursa Mudanya arasında çalışacak 2 gemi ile günlük 1.700 TIR'ın İstanbul trafiğine girmeden taşınması planlanıyor. İDO'nun yaptıracağı 140 TIR kapasiteli bir gemi, arka arkaya 5 kilometrelik bir TIR konvoyunu trafikten çekmiş olacak. Ambarlı'dan yarım saatte 140 TIR'ın yüklendiği gemiler, 2 saatte Mudanya'ya varacak ve yarım saatte de TIR'ları boşaltacak. Böylece bir TIR şoförü 6 saatte kat ettiği yolu 3 saatte alacak.

Güncelleme Tarihi: 25 Haziran 2012, 10:35
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER