Thy'nin 2023 Hedefi 34 Milyar Dolar Ciro

Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası’nın (ÇTSO) Eylül ayı meclis toplantısına konuk olarak katılan Türk Hava Yolları (THY) Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı Hamdi Topçu, 2023 hedeflerini anlattı. Cumhuriyetin kuruluşunun 100’üncü yılında beş yıldızlı bir havayolu şirketi olarak 120 milyon yolcuya 450 uçakla hizmet vermeyi planladıklarını belirten Topçu, ciro hedeflerinin ise iştirakleriyle beraber 34 milyar dolar olduğunu açıkladı. Topçu ayrıca, Çanakkale-İstanbul uçak seferlerinin başlaya...

Thy'nin 2023 Hedefi 34 Milyar Dolar Ciro
 
Türk Hava Yolları (THY) Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı Hamdi Topçu, ÇTSO’nun Eylül ayı meclis toplantısına katılarak THY’nin 2023 hedeflerini anlattı. ÇTSO Kongre ve Fuar Merkezi’ndeki toplantıya Çanakkale Valisi Ahmet Çınar, Belediye Başkan Vekili CHP’li Ülgür Gökhan, Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Başkanı Başaran Ulusoy, ÇTSO Başkanı Bülend Engin, THY Yönetim Kurulu Üyesi İsmail Gerçek ve ÇTSO üyeleri katıldı.
 
Toplantıya konuk olarak katılan THY Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı Hamdi Topçu, yaptığı bir saatlik sunumla THY’nin 2023-2014 yılları arasındaki değişim planını anlattı. 2023 yılında beş yıldız bir hava yolunu hedeflediklerini kaydeden Topçu, "450 uçağın üzerindeki bir filoya çıkacağız. 120 milyon yolcuyu geçeceğiz. Dünyanın en büyük uçuş ağına sahip olmayı hedefliyoruz. İştiraklerimizle beraber 34 milyar dolar ciro yapmayı hedefliyoruz. Şu anda bu ciro gerçekten hayal değil. Çünkü 17.5 milyar dolar ciroyla bu seneyi kapatmış olacağız. Hizmet kalitesi ve bunu da dünyaya tanıtmış marka değeri yüksek bir hava yolu şirketi hedefi inşallah gerçekleşir. Türkiye’nin büyümesine paralel olarak bu devam eder" dedi.
 
THY KENDİ PİLOTUNU YETİŞTİRECEK
 
THY’nin lojistik ve hizmet kalitesini yukarıya çeken şirketleri bulunduğunu hatırlatan Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı Hamdi Topçu, bunu iştirak olarak yaptıklarını, bazılarının ise yüzde 100 THY iştirakiyle gerçekleştirildiğini söyledi. Aydın Çıldır’daki pilot okulunun yüzde 100 THY iştiraki olan bir şirket olduğunu kaydeden Topçu, "Sadece global olarak, dünya piyasalarına hizmet verebilme kapasitesi olan, THY’ye pilot yetiştirebilecek, yılık 300 pilot kapasiteli bir okul kurma hedefimiz var. Şu anda Aydın Çıldır’da bu uçuş yapılıyor. Fakat yılda 100 pilot yetişiyor. Amerika Florida’dan bir üniversiteyle işbirliği yaptık. Bu çerçevede, Türkiye’de uluslararası bir pilotaj eğitimi veren okul açıyoruz. Bu da hem Türkiye’deki pilot açığının kapatılmasına katkı yapacak, hem de uluslararası pilot eğitimi almak isteyen yabancılara da kapılarını açacak" diye konuştu.
 
Topçu, şirketi devraldıkları 2003 yılında Türk Hava Kuvvetleri’nden emekli olup ayrılan pilotların ihtiyacı fazlasıyla karşıladığını, bir protokol çerçevesinde yılda 20 pilot alımı gerçekleştirildiğini kaydederek, yapılan atılımlardan sonra bu kaynağın THY’nin ihtiyacına cevap verecek düzeyde olmadığını görüp sivil alana yöneldiklerini söyledi. Topçu, "Şu anda THY’de uçan askeri pilot oranı yüzde 40’ın altına düştü. Daha çok piyasadan, uçuş okullarında eğitim almış pilotlarla ihtiyacımızı karşılıyoruz. Askeri kaynakları da alıyoruz ama, bunlar şu anda ihtiyacımızı giderecek büyüklükte değil. İşte biz Türkiye’deki pilot açığını gidermek adına kısa vadede yabancı kaynağa yöneldik. Şu anda 750’nin üzerinde 44 ülkeden pilotlar görev yapıyor. Bu açığı kapatma adına, kendi pilotlarımızı yetiştiriyoruz. Aynı zamanda şu anda 400’e yakın öğrencimiz dünyanın birçok ülkesinde pilot eğitimi veren okullarda eğitim görüyor. 18 - 20 ay gibi bir sürede THY filosuna katılmış olacaklar. Bizim 650 pilota ihtiyacımız var. Diğer kaynaklardan bunları tedarik etme yoluna gideceğiz. 4-5 yıl içinde de filomuzdaki yabancı pilot sayısı düşmeye başlayacak. Kendi milletimizin, kendi öğrencilerimizin yetişmesiyle Türk pilotlarının sayısı artacak" diye konuştu.
 
ÇANAKKALE’NİN 2015 TANITIMINA KATKI
 
Çanakkale Savaşları’nın 100’üncü yılı olan 2015 için kentin tanıtımına katkı sunmak adına ciddi hazırlık içinde olduklarını kaydeden Topçu, uçak içinde Çanakkale’yi bütün dünyaya tanıtacak filmler göstereceklerini söyledi. Skylife dergisinde de kentin ayrıntılı şekilde tanıtılacağını ifade eden Topçu, kentin yöneticileri ve işadamlarının uzun zamandır çaba sarf ettiği Çanakkale-İstanbul seferlerinin başlayacağı yönünde açıklama yaptı. Topçu, Ekim ayı içerisinde Çanakkale’den Sabiha Gökçen Hava Limanı’na, 2015 Nisan’ında ise Çanakkale’den Atatürk Hava Limanı’na seferlerin yapılacağını bildirdi.
 
Toplantının sonunda ÇTSO Başkanı Bülend Engin ile ÇTSO Meclis Başkanı Osman Okyay, THY Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı Hamdi Topçu’ya çeşitli hediyeler verdi. Topçu da Çanakkaleli yöneticilere uçak maketi hediye etti.
 
Güncelleme Tarihi: 25 Eylül 2014, 12:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER