THY'den 'Hasta Yol Desteği' Protokolü

Türkiye’de sağlık turizminin tanıtımını ve desteklenmesini hedefleyen “Hasta Yol Desteği protokolü, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu ve THY Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı’nın da katıldığı bir törenle imzalandı. Protokolle, yurtdışından tedavi için Türkiye’ye gelen hastaların yol giderlerinin yarısını THY karşılayacak.

THY'den 'Hasta Yol Desteği' Protokolü
 
THY, Ekonomi Bakanlığı’nın desteğiyle, sağlık turizmine katkı yapmak amacıyla, tedavileri için Türkiye’ye gelecek yabancı yolculara yüzde 50 ulaşım indirimi imkanı sağlayacak.
 
Protokolün imza töreninde konuşan Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Ekonomi Bakanlığı’nın Hasta Yol Desteği protokolü kapsamında, hedef ülkelerden Türkiye’deki sağlık kuruluşlarına gelen hastaların uçuş giderlerinin yüzde 50’sinin karşılanacağını belirttti. Bakan Zeybekci, şunları söyledi
 
“40 milyon ziyaretçisiyle dünyanın en çok turist çeken altıncı ülkesi olan Türkiye, sağlık turizmi pazarına yönelik çalışmalarıyla, bu alanda da aktif bir rol üstlenmeyi hedefliyor. 2015 yılında Türkiye’de tedavi olan yabancı sayısı 500 bin. Hedefimiz bunun daha fazla artması. İnsanlar sağlıklarını kaybettikleri anda, sevdiklerini teslim ettikleri güvenli bir yer olması lazım. Türkiye’ye yakınlarını canlarını güvenerek teslim etmeleri, Türkiye’nin tanıtımı için çok önemli bir konu. Türkiye şu anda sağlık sektöründe inanılmaz bir dönüşüm sağlıyor. Bunun sebebiyle Türkiye, dünyada ortalama ömrünü artırmada birinci sırada. Bu Türkiye’nin insana verdiği önemi belirtiyor. Bize bu yetmiyor. Türkiye, kamu-özel sektör işbirliği ile sağlık sektörünü yeniliyor. Ekonomi Bakanlığı olarak biz durumdan vazife çıkardık. Bu süreçte, yeni kurulan hastanelerimizde bazı özel tıbbi cihazlar hariç birçok sağlık cihazının Türkiye’de üretilmesini umuyorum. Bu sayede tüm hastanelerimizde Türk yapımı cihazlar kullanabilecek. Hükümetimizin çok başarılı bir şekilde sürdürdüğü hizmet sektörü politikasının karşılığını görüyoruz. Bunu imzaladığımız protokolle çok başka bir noktaya getiriyoruz. Bu noktada sadece THY değil, diğer tüm havayollarımız bu destekten faydalanabilecekler. Ben buradan THY’ye şu mesajı vermek istiyorum; ’Durmak yok, yola devam.’ Dünyanın bir ucundan diğer bir ucuna geçiş artık çok kolay. Türk Hava Yolları, 3. havalimanının devreye girmesiyle çok daha farklı noktalara gelecektir.
 
"KARACİĞER NAKLİNDE AVRUPA’DA BİRİNCİ ÜLKEYİZ"
 
Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu da şunları söyledi
 
“Bugün burada THY ile Ekonomi Bakanlığımızın Türkiye’nin sağlık sektöründe iddialı bir noktaya gelmesi için imzaladıkları ’Hasta Yol Destek Protokolü’ töreninde olmaktan mutluluk duyuyorum. Bu protokolün hayırlı olmasını temenni ediyorum. Bu yıl itibariyle Başbakanlık, sağlık turizminin koordinasyonunu Sağlık Bakanlığı’na verdi. Biz sağlık koordinasyonundan sorumlu bakanlık olarak önümüzdeki yıllarda sağlık turizminde Türkiye olarak dünyada ilk 5 ülke arasında olmayı planlıyoruz. Türkiye 78 milyon insana sağlık hizmeti sunma noktasında tüm dünya ile yarışabilme noktasına gelmiştir. Tek bir örnek vermek istiyorum, karaciğer naklinde Avrupa’nın birinci ülkesiyiz. Dolayısıyla, Türkiye gerek tıbbi tedavi konusunda tecrübe, tıbbi tedavi noktasındaki teknoloji noktasında her türlü tedavide çok iyi noktalara gelmiştir. Dünyada, özellikle yakın coğrafyamıza baktığımız zaman, artık ortalama yaşam süresinin uzadığı, yaşlı kitlenin arttığı, yaşlı kitlenin de gerek coğrafi konum gereği, gerek termal altyapı oluşumu önümüzdeki süreçlerde Türkiye’nin özellikle Avrupa’nın yaşlı nüfusunun tedavisinde, rehabilitasyonunda Türkiye önemli bir destinasyon merkezi olacaktır. Türkiye olarak bir dar tünelden çıkma noktasındayız. Dünyanın en ileri sağlık hizmeti sunucusu olmak bizce başarıdır. Ama yeterli değildir. Türkiye’nin 3 saatlik uçuş zaman dilimi içerisinde 1,5 milyar nüfusa hizmet verebilecek bir potansiyeli var. Bunları iyi görmek, iyi planlamak ve muhataplarına bunları iyi anlatabilmemiz lazım. Bu cazibeyi anlatmamız gerekiyor. Bu nedenle, onlara ulaşabilen, oralarda onları pazarlayabilen alanlarda Ekonomi Bakanlığımız her türlü desteği bize verecek. 2014 yılında ülkemizde sağlık hizmeti alan yabancı sayısı yaklaşık 500 bin. Burada yaklaşık 3 milyar dolarlık bir gelirimiz var. Ama hedefimiz 2023 yılına geldiğimizde 20-25 milyar dolarlara taşımak. Bu protokolde bize en önemli destek, yol destekçimiz THY olacak.
 
"ZİYARETÇİ SAYISINDA DÜNYADA ALTINCIYIZ"
 
THY Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı ise yaptığı konuşmada her iki bakana da teşekkür ederek, şunları söyledi
 
“Türkiye son yıllarda havacılık sektörlerinde diğer sektörlerde olduğu gibi atılım göstermektedir. Bu atılımın baş aktörlerinin başında Türk Hava Yolları gelmektedir. THY şu anda dünyada son 12 yıldaki yükselişiyle beraber en çok noktaya uçan havayolu şirketi olarak, ülkemizin de bayrak taşıyıcımız olarak gözbebeğidir. Bugün burada çok önemli bir protokol imzalayacağız. Biz THY olarak çok önemli bir farkındalık içerisindeyiz. Bu farkındalık şudur; Türkiye, dünyada ziyaretçi gelişi bakımından altıncı sıraya yükselmiştir. Bu yükselişte THY çok önemli bir rol oynamaktadır. Biz ülkemize taşıdığımız ve ülkemizden dışarıya taşıdığımız yolcular içerisinde farklı bir segmentle hizmet etmeyi arzu ediyoruz. Bu anlamda da, hükümetimizin desteğiyle, Sağlık Bakanlığımızın desteğiyle ve Ekonomi Bakanlığımızın desteğiyle artık sağlık turizmi gibi çok özelleşmiş bir alanda da yolcu taşımak suretiyle, Ekonomi Bakanlığımızın desteğiyle THY’nin çözüm ortaklığıyla hastaları tedavi etmek amacıyla ülkemize birlikte taşıyacağız.
 
Törende daha sonra, Ekonomi Bakanlığı adına Serbest Bölgeler Yurtdışı Yatırım ve Hizmetler Genel Müdürü Uğur Öztürk ile THY adına Pazarlama ve Satıştan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Olmuştur protokole imza attı.
 
Verilen bilgiye göre, Türkiye’ye gelip bu imkandan faydalanmak isteyen yabancı yolcular için şartlar şöyle belirlendi
 
-Uluslararası hastanın pasaport örneği,
 
-Uluslararası hastaya ait elektronik bilet,
 
-Sağlık kuruluşuna giriş kaydı örneği,
 
-Tedavi faturası örneği.
Güncelleme Tarihi: 14 Ekim 2015, 19:59
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER