Tezkere Eylemine Polis Engeli

Adana'da bir grup, yurt dışına asker gönderilmesi ve silahlı yabancı askerlerin Türkiye’ye gelmesine izin veren tezkerenin, TBMM oylanmasını ve IŞİD’in Kobani’ye saldırısını protesto etti.

Tezkere Eylemine Polis Engeli
Kent merkezindeki Atatürk Parkı’nda toplanan çeşitli parti ve sivil toplum kuruluşlarına mensup yaklaşık 100 kişi, sloganlar eşliğinde 500 metre uzaktaki İnönü Parkı’na yürüdü. Parka girmeyip yürüyüşünü sürdürmek isteyen grubun önünü çevik kuvvet polisi kesti. Yaşanan kısa süreli arbedenin ardından grup, açıklama yapmak üzere İnönü Parkı’na girmeyi kabul etti. Burada açıklama yapan HDP İl Eşbaşkanı Gülseren Tural, IŞİD’in Türkiye için ciddi tehdit oluşturduğunu söyledi. Tural, "Bugün Kobani destek eylemlerine saldıran devletin tezkereyle boğmak istediği güç IŞİD değil, YPG ve YPJ güçleridir. Tezkere metninde IŞİD’i incitmemek için özenle seçilmiş ifadeler kullanılıyor.
 
Bütün IŞİD belirlemeleri sadece Birleşmiş Milletler (BM) belgelerine dayandırılıyor. Çünkü AKP hükümeti IŞİD ile uzun zamandır ittifak ilişkisi içerisinde ve sömürgeci, ilhakçı emellerine ulaşmada önemli bir kuvvet olarak görüyor" dedi. Açıklamanın ardından grup, olaysız bir şekilde dağıldı.
Güncelleme Tarihi: 02 Ekim 2014, 19:43
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER