banner51

Terör Yoksa Karakol da Yok

VAN’ın Gevaş İlçesi’nin Koçak Köyü’nde bulunan Jandarma Karakolu, köy ve çevresinde terör ve asayiş olayları bitme noktasına gelince kapatılıyor. Böylece 2001 yılından beri bölgede kapanan karakol sayısı 16'ya çıkıyor.

Terör Yoksa Karakol da Yok
16 yıl önce kurulan karakolun kapanma kararı nedeniyle sevinç ve hüznü birarada yaşayan köylüler veda yemeği düzenledi. Yemekte duygusal anlar yaşanırken, köylü ve askerler birbirlerine sarılarak vedalaştı. 
 
Gevaş’a 20 kilometre uzaklıktaki Koçak Köyü’ne 1997 yılında kurulan Jandarma Karakolu, asayiş ve terör olaylarının bitme noktasına gelmesiyle 16 yıl sonra kapatılıyor. Karakolun kapatılma kararının alınması üzerine Koçak ve çevre köylerde yaşayan vatandaşlar hem üzüldü hem sevindi.
 
Köylülerin organizesiyle Koçak Jandarma Karakolu personeline veda yemeği verildi. Veda yemeğine Van Vali Yardımcısı Mehmet Yüzer, Gevaş Kaymakamı Yusuf Güni, İl Jandarma Alay Komutan Yardımcısı Albay Mürşit Kuyumcu, İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı Ersin Özer, köylüler ve muhtarları katıldı.
 
Jandarma karakolunun kapanmasına hem üzüldüklerini hem de sevindiklerini belirten Koçak Köyü Muhtarı Mehmet Arif Bayram, 1993 yılında PKK’lıların yaptığı baskında 1 öğretmen, 1 korucu ve 5 vatandaşın hayatını kaybettiğini belirterek şöyle dedi:
 
 "Biz bu olaydan sonra müracaat ederek karakol istedik.
Karakol 1997 yılında köyümüze kuruldu. O tarihten bu yana köyümüzde kayda değer bir terör ve asayiş olayı yaşanmadı. Şimdi karakolumuz kapanıyor. Umuyoruz bu barış süreci de böyle devam eder ve bir daha köyümüzde karakol ihtiyacı olmaz. Olay olmadığı için karakolun buradan taşınması bizi mutlu ediyor. Ancak burada hem rütbeliler hem de askerlerle bir aile olmuştuk. Bundan dolayı da köylüler olarak üzgünüz."
 
Güncelleme Tarihi: 05 Temmuz 2013, 10:43
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER