banner9

Termik Santral Mahkemelik Oldu

Bursa’da Demirtaş Organize Sanayi Bölgesi’ne (DOSAB)yapılması planlanan termik santralle ilgili Çevre ve Şehircilik Bakanlığının, ’Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) Olumlu’ kararını vermesi tepkilere neden oldu. Çevreciler ÇED’in kararının yürütülmesinin durdurulması talebiyle Bursa Bölge İdare Mahkemesi’ne dava açtı.

Termik Santral Mahkemelik Oldu
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Demirtaş Organize Sanayi Bölgesi Buhar ve Enerji Üretim Tesisi projesiyle ilgili ÇED kararını 23 Temmuz 2015 Perşembe günü olumlu yönde verdi. Kararın verilmesinin ardından ’DOSAB Termik Santraline Hayır Platformu’ üyeleri ÇED kararının yürütmesini durdurmak için Bursa Bölge İdare Mahkemesi’ne dava açtı. Başta DOSAB Termik Santraline Hayır Platformu olmak üzere aralarında sivil toplum kuruluşlarının da yer aldığı 27 kurum, ÇED raporunun yürütmesini durdurmak için yazdığı dava dilekçesini bugün öğle saatlerinde Bursa Bölge idare Mahkemesi savcılığına teslim etti. Termik santralin Bursa’nın havasını kirleteceğini ve insan sağlığını olumsuz etkileyeceğini söyleyen DOSAB Çevre Komisyonu Avukatı Eralp Atabek, Orhaneli ilçesinde yapılan termik santrali örnek gösterdi. Bursa Bölge İdare Mahkemesi önünde basın açıklaması yapan Atabek şöyle dedi:
 
"Termik santralin Bursa için oluşturacağı tehlikeyi bilerek adliye binası önüne kalabalık geldik. Sadece kar hırsı ile işletmelerin daha ucuz elektrik elde edebilmesi için termik santral inşa edilmeye çalışılıyor. Kömürlü termik santrallerin Bursa’da zararını Orhaneli ilçesinden biliyoruz. Bu kadar uzaktaki santralin tehlikesinden söz ederken Bursa’nın şehir içinde yapılması düşünülen termik santralle karşı karşıyayız. Bu santrale ilişkin geçtiğimiz günlerde ÇED olumlu kararı verildi. Biz bu kararın ilk önce yürütmesini durdurmak daha sonra da bunun iptalini sağlamak için adliyeye geldik." 
 
Basın açıklamasının ardından adliye önünde toplanan kalabalık, ’Termik yapma boşuna, yıkacağız başına’ sloganları atarak eyleme destek verdi. Kalabalık daha sonra dağıldı.
Güncelleme Tarihi: 25 Ağustos 2015, 15:23
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER