banner51

Termik Santral İçin ÇED Savaşı

Çanakkale’nin Biga İlçesi’ne bağlı Karabiga Beldesi’nde antik Priapos kentinin yanında yapılmak istenen termik santral için, çevreciler ve şirket arasında Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) mücadelesi sürüyor. ÇED’e olumlu kararı hakkında mahkeme yürütmeyi durdurma verince şirket, termik santral projesini üçe bölerek yeniden ayrı ayrı ÇED başvurusu yaptı. Çevreciler de bu ÇED kararlarından onaylanan 2’si hakkında mahkemeye başvurdu.

Termik Santral İçin ÇED Savaşı
 
Biga İlçesinde, İÇDAŞ’ın Bekirli Termik Santrali’nden sonra bu kez de Cengiz İnşaat ve Alarko ortaklığında Karabiga’ya Cenal Enerji Santrali kurulması için çalışmalar sürüyor. Biga’ya bağlı Karabiga Beldesi’nde Cenal Enerji Santrali kurulması için 2012 yılında başlayan süreci takip eden çevreciler, termik santrali yaptırmamak için mücadele ediyor.
 
Şirket, 2012 yılında Cenal Enerji Santrali, Limanı, Kül Depolama Sahası ve Derin Deniz Deşarj Projesi için bütün olarak ÇED oluru alıp çalışmalara başladı. Ardından Biga Çevre Derneği, Kazdağı ve Madra Dağı Belediyeler Birliği ve Ziraat Mühendisleri Odası Çanakkale Şubesi, insanların yaşam standardını düşüreceği gerekçesiyle Çanakkale İdare Mahkemesi’ne iptal davası açtı. Mahkeme yürütmeyi durdurdu.
 
Mahkemenin bu kararının ardından çalışmalar bir süre durdu. Ardından şirket, bu kez termik santrali üç ayrı parçaya bölüp ayrı ayrı ÇED süreci başlattı. Cenal Enerji Santrali ve Derin Deniz Deşarj Projesi, Kül Depolama Sahası ile Limanı için 3 ayrı ÇED raporu istendi.
 
Yönetmelik gereği yeni ÇED alınırken halkı bilgilendirme toplantıları zorunlu olmadığı için şirket bu süreci kolay aştı. Bu arada ÇED gerekmez raporu aldığı ileri sürülen şirket, Cenal Yeni Dolgu Projesi adı altında sahilde 199 bin 666 metrekarelik alana deniz dolgusu yapmak için çalışmalara başladı.
 
YENİ ÇED’LERE DE İPTAL DAVASI
 
Şirketin hukuki süreci uzatarak zaman kazanıp santral çalışmalarını sürdürmek istediğini iddia eden çevreciler ise yeni alınan ÇED’ler için de iptal davaları açtı. Karabiga Temiz Doğa Derneği ve Karabigalı bazı vatandaşlar, Kül Depolama Sahası için alınan ÇED’e dava açıp, iptalini istedi. Enerji Santrali ve Derin Deşarj Projesi için alınan ÇED kararına ise Karabiga Temiz Doğa Derneği, Biga Çevre Derneği, Kazdağı ve Madradağı Belediyeler Birliği ile Çanakkale Ziraat Mühendisleri Odası, Peyzaj Mimarları Odası, iptal davası açtı. Liman Sahası için istenen ÇED’e ise henüz olumlu karar çıkmadı.
 
DOĞA KATLİAMI YAŞANIYOR
 
Karabiga Temiz Doğa Derneği Başkanı Aslı Badem, antik Priapos kentinin yanı başına yapılmak istenen termik santrale karşı sonuna kadar mücadele edeceklerini söyledi. Badem, yapılacak termik santralin evine 300 metre uzaklıkta olduğunu belirterek, “Yaşam hakkımızı savunmaya çalışıyoruz. Hukuksal mücadelemizi sürdürüyoruz. Sesimizi insanlara duyurmaya çalışıyoruz. Gerçekten doğa katliamı yaşanıyor. Deniz dolduruluyor, en güzel koylarımızdan oluyoruz. Santral çalışmaya başladığında kül tozları, sera gazları bütün hepsi üzerimizden geçecek ve burası yaşanmaz hale gelecek” dedi.
 
“HUKUKU ARKADAN DOLANIYORLAR”
 
Çanakkale Çevre Platformu üyesi Hicri Nalbant ise Cenal Enerji Santralı ile ilgili süreci çok yakından takip ettiklerini söyledi. Açtıkları dava ile termik santralın bütünü için alınan ilk ÇED’in yürütmesinin durdurulduğunu ve bugünlerde iptal kararı çıkmasını beklerken, şirketin çalışmaların aksamaması için hukuku arkadan dolanma yöntemini kullandığını iddia etti.
 
Bazı gerekçeler öne süren şirketin yeni ÇED raporları aldığını belirten Nalbant, “Ama santral aynı, kül depolama aynı, her şey aynı. Yeni olan tek şey yeni alınan ÇED’ler. Şirket, ÇED’e dayanarak şimdi çalışmalarını sürdürüyor. Biz de yeni ÇED ile ilgili geçtiğimiz günlerde yeniden iptal davası açtık. Ancak bu yeni ÇED ile ilgili mahkeme yine yürütmeyi durdurma kararı verirse bu kez üçüncü bir ÇED yolda olacak. Bunun daha önceki uygulamasını İÇDAŞ’ın Bekirli Termik Santrali’nde gördük. ÇED’i iptal ettirdik. Başka ÇED alarak termik santrali bitirdiler. Bu hukuku arkadan dolanma yöntemidir. Onlardan kopya çekmişler anlaşılan” dedi.
 
KARABİGA’DAKİ YAŞAMI BİTİRECEK
 
Her iptal davası için ayrı mahkeme giderleri olduğunu, kendilerini zora sokmak için projeyi üçe bölerek yeni ÇED’ler alındığını öne süren Nalbant, şunları söyledi:
 
“Kaça bölerlerse bölsünler dava açılacak. Biz, yaşam kalitesini düşüreceği için iptal davası açtık. Çünkü, Termik Santral Karabiga’nın içine kuruluyor. Yılda 4 milyon ton ithal kömür yakacaklar. Bu kömürün gemiden indirilmesi, kırılması, külü, baca gazları tümü Karabiga’nın üzerinden geçecek. Yani Karabiga’daki yaşamı bitirecek. Karabigalı göçe zorlanacak. 50 kilometre yarıçapında bir daire içerisinde kalan tarım alanları, su kaynakları, hatta Kazdağları etkilenecek. Mahkeme de yaşam kalitesini bozacağı için yürürlüğü durdurma kararı verdi. Bugünlerde de iptal kararı çıkmasını bekliyoruz. İptal kararı çıkma ihtimaline karşı kendi yöntemleriyle olayı çözmüş bulunuyorlar. Açılan davalar yaklaşık 1 yıl sürüyor ve onlar yeni açılan iptal davaları sonuçlanıncaya kadar epey mesafe alacaklar. İlk açtığımız davada çıkan yürütmeyi durdurma kararından sonra çalışmaya devam ettiler. Sürekli suç duyurusunda bulunduk. Tutanaklar tutuldu. Güya makineleri paslanmasın diye çalıştırıyorlarmış. Herkesle dalga geçiyorlar. Herkes bunların yanında. Siyasi iktidar da, kamu görevlileri de bunların yanında.&rdquo
Güncelleme Tarihi: 19 Şubat 2014, 17:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER