Termal Turizmde Yeni Moda!

Denizli’de termal otelleri ile bilinen Karahayıt Bölgesi’ndeki 5 yıldızlı Doğa Termal Otel’de ’Tuz odası’ kuruldu. Oda sayesinde turizmciler termal sağlık, hem de alternatif sağlıkta müşteri çekmeye başladı.

Termal Turizmde Yeni Moda!
Adını Himalaya Dağları’ndan alan ve Pakistan’ın Kherva bölgesindeki tuz madeninden çıkartılan tuzlar kristalleşmiş taş görünümündeki yapısı, kendine özgü rengi, ışık geçirme özelliği, kolay işlenebilirliği sayesinde son yıllarda önemli ticari ürün haline geldi. Doğa Termal Otel Yönetim Kurulu Başkanı Doğa Dülgeroğlu, tuz odası sayesinde sektörde yeni bir alan oluşturduklarını 10 metrekarelik bir odanın yapımı için 1 ton tuz kullanıldığını ve yaklaşık 15 bin dolar civarında maliyeti bulunduğunu söyledi. Tuz odalarının doğal terapi alanları olduğunu belirten Dülgeroğlu, otelin SPA bölümünde yer alan tuz odasının Türkiye’de bir kaç otelde bulunduğunu, odanın içinde misafirlerin 45 dakikaya kadar kalarak nefeslerini açabildiklerini ifade etti.
 
Dülgeroğlu misafirlerden odada kaldıktan sonra çok olumlu yorumlar aldıklarını belirterek, şöyle dedi:
 
"Odada kalan misafirlerimiz bize çok yararlı olduğunu, solunum hem de vücut olarak dinlendiklerini anlattı. Şimdiye kadar bu odada tuz soluyan misafirlerimiz hastalıklarında olumlu yönde gelişme gördüklerini söyledi. Yüksek ısıda bir oda olmadığı için diğer bazı odalar gibi yaş sınırı yok. 7 den 77 yaşına kadar her vatandaş odada tedavi olabilir. İsteyen sadece oturabiliyor, bazıları da eline, yüzüne, ayaklarına ve vücuduna sürerek beklemeyi tercih ediyor."
 
İLAÇ KULLANIMINI 3 YIL AZALTIYOR
 
Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Malik Dülgeroğlu ise, tuz odasındaki terapinin astım, diyabet, dolaşım bozukluğu ile bazı alerjik hastalıklar, hormonal bozukluk ve kemik hastalıklarının tedavisinde kullanılmaya başlandığına dikkat çekti. Odadaki tuzun havadaki nemle birlikte elektromanyetik dalgaları, radyasyonu ve ağır yüklenmiş iyonları üzerine çekerek içine aldığını vurgulayan Dülgeroğlu, kişinin bu sayede balgamını dışarı atabildiğini bildirirken şöyle dedi:
 
"Bu yöntemin hastalığı tedavi ettiğini söyleyemeyiz. Ama en azından 3 yıl hasta ilaç kullanmak zorunda kalmaz diyebiliriz. Tuz odalarında insanlar, ilk 25 güne kadar günde birkaç saat bekleyerek tedavi olabilir. Tuz terapisi aynı zamanda bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklara karşı vücut direncini yükseltir. Tuz odasının kuru elbise ve çıplak ayakla kullanılmasını tavsiye ediyoruz. Terapilerin başlangıçta 5 gün üst üste kullanılması, daha sonra ise 20 ile 30 günde bir kez tekrarlanması faydalı oluyor. Çocukların kullanmasında bir sakınca yok. 30 dakikalık bir seansta insanın almış olduğu tuz miktarı, bir yemekte bulunan tuzun 10’da 1’i kadardır. İçeride oturarak iyileştirici etkiye sahip tuzu solumaya başlıyorsunuz ve terapiye bu şekilde devam ediyorsunuz."
Güncelleme Tarihi: 08 Ekim 2014, 16:10
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER