banner51

Tepeli Pelikanlar Koruma Altına Alındı

Aydın’ın Kuşadası İlçesi’nde bulunan Büyük Menderes Deltası ve Gediz Deltası’nda nesli tehlike altında olan tepeli pelikanlar için WWF-Türkiye ile Eko Sistemi Koruma ve Doğa Sevenler Derneği (EKODOSD) tarafından ’Tepeli Pelikanları Koruyoruz’ projesi başlatıldı. Orman ve Su İşleri Bakanlığı 4’üncü Bölge Müdürlüğü’nün izniyle hayata geçirilen proje çerçevesinde 15 ay boyunca tepeli pelikanlar (Pelecanus crispus) izlemeye alınacak.

Tepeli Pelikanlar Koruma Altına Alındı
Türkiye’nin en önemli sulak alanlarından biri olan Büyük Menderes Deltası’ndaki pelikanlarTepeli Pelikanları Koruyoruz’ projesi kapsamında izlemeye alındı. Yavrulama dönemindeki pelikanlara yaklaşmayan uzmanlar, daha sonra Beşparmak Dağları’nın güneyinde yer alan Aşağı Menderes Havzası’ndaki Bafa, Azap ve Avşar Gölü ile Belevi Gölü’nde bulunan pelikanları izledi. İlkbahar göç döneminin hala devam ettiğini belirten EKODOSD Başkanı Bahattin Sürücü, izleme yaptıkları bölgelerde tepeli pelikanlar ile birlikte Ak Pelikanların (Pelecanus onocrotalus) da görüldüğünü söyledi.
 
KIYI BALIKÇILARI İLE PELİKANLAR DOST OLACAK
 
Büyük Menderes Deltası ve Gediz Deltası’nda her geçen yıl artan kıyı erozyonu ve şiddetli fırtınalar sonucu üreme kolonilerinin yok olduğunu belirten Sürücü, yuva restorasyonları yapılarak üreme adalarında platform yuvaları dizayn edildiğini vurguladı. Sürücü, "Balıkçı kooperatifleri, Sulama Birlikleri, Milli Park Personelleri ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı personellerinin katılımı ile toplantılar düzenleyeceğiz. Delta çevresindeki balıkçılar ve yöre insanlarıyla köylerde toplantılar yapıp bilinçlendirme çalışmaları sürdürülerek, pelikanların önemini anlatacağız. Özellikle kıyı balıkçısına, pelikanların kendilerine rakip olmadıkları bildirilecek. Bu nadir kuşların önemli bir kısmının bu bölgede yaşadığı anlatılarak, birlikte yaşamaları ve dost olmaları teşvik edilecek. Proje süresince pelikan yavrularının halkalamaları yapılarak yerel ekonomiye ve bölge turizmine katkı için uluslararası ölçekte kuş gözlem turizminin geliştirilmesine çalışılacak" diye konuştu.
 
Proje ortağı Ege Üniversitesi Biyoloji Bölümü Tabiat Tarihi Uygulama ve Araştırma Merkezi Öğretim Üyesi Ornitolog Dr. Ortaç Onmuş ise "Biyolojik çeşitlilik açısından zengin doğal kaynaklara sahip Gediz ve Büyük Menderes Deltaları’nda üreyen tepeli pelikanlar doğanın korunması, turizmin ve balıkçılığın geliştirilmesi için önemli birer fırsattır" dedi.
Güncelleme Tarihi: 03 Nisan 2014, 10:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER