banner51

Teleferik Oteller Bölgesine

Bursa kent merkezi ile Uludağ arasında ulaşımı sağlayan ve 50 yıl sonra yenilenen teleferiğin, yılbaşından itibaren Oteller Bölgesi’ne sefer yapacağı açıklandı.

Teleferik Oteller Bölgesine
 
Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin Uludağ’a sefer yapan teleferiği yenileme çalışmalarının Teferrüç- Kadıyayla- Sarılan alan bölümleri geçtiğimiz aylarda tamamlanarak ulaşıma açıldı. Halen yapım çalışmaları devam eden Sarıalan-Oteller Bölgesi arasında devam eden ikinci etap çalışmaları hakkında inşaat bölgesinde, Bursa Teleferik A.Ş. Genel Müdürü İlker Cumbul’dan bilgi alan Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı AK Partili Recep Altepe, yeni teleferiğin büyük ilgi gördüğünü belirterek, "Bursa’nın simgesi olan teleferiğin yenileme çalışmaları hızla sürüyor. İlk etapta Teferrüç ile Sarıalan arasında çalışan hattımızı bu yıl içinde açmıştık. Teleferik ilk etabında, 4 ay içinde 450 bin kişiyi taşıdı. Şimdi, esas hedefimiz olan Oteller Bölgesi’ne ulaşma konusunda Sarıalan ile Oteller Bölgesi arasındaki hatta devam eden çalışmalarımızın da artık sonuna doğru geliyoruz" diye konuştu.
 
Başkan Altepe, Bursa merkezi ile Sarıalan arasındaki ilk etabın 4 bin 500 metrelik hattan oluştuğunu söyleyerek, "İlk etabın ardından Sarıalan ile Oteller Bölgesi arasındaki 4 bin 500 metrelik hatla birlikte 9 kilometrelik bir teleferik hattımız oluyor. Bu sayede dünyanın en uzun teleferik hatlarının başında geleni de Bursa’da hizmete geçmiş oluyor" dedi.
 
Çalışmaların hızla sürdüğünü anlatan Başkan Altepe, "İkinci etapta da artık beton çalışmalarının sonuna geldik. Son kat betonu bugünlerde atılmak üzere. Şu anda en son inşa edilen Oteller İstasyonu’ndayız. Makine dairemiz komple montajlı olarak geldi, her an çalışabilecek şekilde. Direklerin tamamının montajı tamamlandı. Şu anda kılavuz teli çekiliyor ve tel birkaç gün içinde deneme amaçlı olarak dönmeye başlayacak. Kabinleri üzerinde taşıyacak olan normal halatın çekilmesinin ardından halat artık aybaşından sonra dönmeye başlayacak" dedi.
 
22 DAKİKADA 9 KM’LİK YOLCULUK
 
Bugüne kadar yapılan çalışmalarla, inşaatta herhangi bir aksama olmadığını vurgulayan Başkan Altepe, "Hedeflediğimiz gibi yılbaşında Bursa merkezinden Oteller Bölgesi’ne yani otellere ve kayak pistine kadar ulaşım sağlanmış olacak. Bursa’dan teleferiğe binen vatandaşlar yaklaşık 22 – 23 dakikalık bir yolculukla kayak pistinin önüne kadar ulaşacaklar. Bu konforu yılbaşından itibaren sunmuş olacağız" diye konuştu.
 
’ULUDAĞ’DA 4 MEVSİM’
 
Başkan Altepe, teleferiğin yenilenmesiyle kentin büyük ivme kazandığını da hatırlatarak, "Teleferik, artık Oteller Bölgesi’ne de uzanarak Bursa turizmine ayrı bir değer katmış olacak. Böylece oteller de Oteller Bölgesi de 4 mevsim kullanılır yaşayan bir merkez haline gelecek" dedi.
Güncelleme Tarihi: 19 Kasım 2014, 13:25
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER