'Tekrarı Olmaması En Büyük Beklentimizdir'

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, ACI Airport Exchange Conference & Exibition 2015 Fuarı ve Konferansı’na katıldı. Yıldırım: "(Rus askerinin Boğaz’da füze taşıması) Montrö rejiminin açıkça ihlali niteliğinde bir geçiş olmuştur. Gerekli cevap verilmiştir, konu kapanmıştır. Tekrarı olmaması en büyük beklentimizdir" dedi.

'Tekrarı Olmaması En Büyük Beklentimizdir'
İstanbul Kongre Merkezi’nde düzenlenen  konferansta bir konuşma yapan Bakan Binali Yıldırım, “Önümüzdeki en büyük iş 2018’de inşallah dünyanın en büyük havalimanı ilk fazını , 80 milyon yolcuya hitap edecek ilk bölümünü devreye alacağız. Böylece artık İstanbul’un bir transfer merkezi olması fiilen sağlanmış olacak. Çünkü Atatürk Havalimanı, Sabiha Gökçen Havalimanı artık ihtiyacı karşılayamıyor. Zaman zaman 1 saate varan pist başında beklemeler söz konusu olabiliyor" dedi.
 
TEKRARI OLMAMASI EN BÜYÜK BEKLENTİMİZDİR"
 
Bakan Yıldırım, konuşmasının ardından fuarın açılışını gerçekleştirdi. Yıldırım açılışta gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. Rus savaş gemisi Caesar Kunikov’un İstanbul Boğazı’ndan geçişi sırasında, gemideki bir askerin omzunda füze taşımasının sorulması üzerine Bakan Yıldırım şu değerlendirmelerde bulundu:
 
“Bu konuyla ilgili gereken değerlendirmeler yapıldı. Boğazlardan her ülkenin barışçıl amaçlı gemileri geçiş yapabilir. Bu geçişin adına ’masum geçiş’ denir. ’Masum geçiş’ demek tahrip unsuru barındırmayan, başka ülkenin hükümranlık haklarına karşı davranış içermeyen geçiştir. Bu görüntü kabul edilemez. Montrö rejiminin açıkça ihlali niteliğinde bir geçiş olmuştur. Gerekli cevap verilmiştir, konu kapanmıştır. Tekrarı olmaması en büyük beklentimizdir"
 
3. HAVALİMANIN İSMİ NE?
 
Bakan Binali Yıldırım 3. havalimanın isminin ne olacağı ile ilgili sorulan soruya ise , “3. havalimanının adıyla ilgili tabi gerekli araştırmaları yapacağız. Oraya, İstanbul’a, Türkiye’ye yakışan en güzel ismi halkımızın fikirleriyle bulmuş olacağız. Benim işim yapmak" şeklinde yanıt verdi.
 
Yıldırım bu sırada ’İstanbul olsun’ şeklinde gelen bir öneriyle ilgili ise “Bir İstanbul olacak, İstanbul Atatürk Havalimanı, Sabiha Gökçen Havalimanı gibi... Başta İstanbul olur da orada bir başka isim daha olabilir" dedi.
Güncelleme Tarihi: 09 Aralık 2015, 12:04
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER