TAV Havalimanı Sayısı 17 Oldu

Atatürk Havaliman’nın işletici firması TAV Havalimanları, Suudi Arabistan’da Medine’nin ardından Yanbu, Qassım ve Halil havalimanlarının geliştirilmesi ve işletilmesi için imza attı ve TAV böylece dünya da yönettiği havalimanı sayısını 17’ye yükseltti.

TAV Havalimanı Sayısı 17 Oldu
 
 Havalimanı işletmeciliğinde Türkiye’nin önde gelen markalarından birisi olan TAV Havalimanları, Suudi Arabistan’da üç havalimanının geliştirilmesi ve işletmesi için Suudi Arabistan Sivil Havacılık İdaresi’yle (GACA) anlaşmayı imzaladı. TAV ve ortağı Al Rajhi Grubu, Yanbu, Qassim ve Hail havalimanlarını 30 yıl süreyle işletecek. Üç havalimanında yeni terminal ve hizmet birimleri için toplam 400 milyon dolar yatırım yapılacak. 2000’de İstanbul Atatürk Havalimanı’yla yola çıkan TAV’ın tüm dünyada işlettiği havalimanı sayısı 17’ye yükselirken şirket Suudi Arabistan’da toplam dört havalimanının işletmesini yürütecek
 
SANİ ŞENER,”YENİ FIRSATLARI DEĞERLENDİRECEĞİZ”
 
Toplam 400 milyon dolarlık bir yatırımla gerçekleştirilen anlaşmanın imza töreninde bir açıklama yapan TAV Havalimanları İcra Kurulu Başkanı Sani Şener işletme hakkının 30 yıl süreyle devam edeceğini belirterek şunları söyledi:
 
 “TAV olarak havalimanı yapımı ve işletmeciliğinde sahip olduğumuz deneyim ve bilgi birikimiyle tüm dünyada tercih edilen bir marka haline geldik. Suudi Arabistan’da ilk havalimanı özelleştirmesi olan Medine Havalimanı projesinde gösterdiğimiz başarı bu ülkede yeni fırsatlara kapı açtı. Yanbu, Qassim ve Hail ile birlikte tüm dünyada işlettiğimiz havalimanı sayısı 17’ye, yıllık hizmet verdiğimiz yolcu sayısı da 110 milyon seviyelerine yükselecek. Dünyanın en rekabetçi coğrafyalarından olan Körfez Bölgesi’nde altı başkent havalimanında imzamız bulunuyor. Önümüzdeki dönemde dünyanın farklı bölgelerinde, özellikle de gelişmekte olan ülkelerdeki fırsatları değerlendirmeyi sürdüreceğiz.”
 
17. HAVALİMANI
 
2016’da yaklaşık 3,6 milyon yolcuya hizmet veren Yanbu, Qassim ve Hail havalimanları, öngörülen toplam 400 milyon dolar yatırımlarla birlikte yılda yaklaşık 11,5 milyon yolcuya hizmet verebileceği ve TAV’ın üç havalimanının işletmesini de bu yıl içinde devralmayı planladığı açıklandı.
 
TAV tarafından konuyla ilgili olarak yapılan açıklamada şöyle denildi:
 
“Şirket işletmeyi devraldıktan sonra yeni terminal inşaatlarına başlayacak ve 2020’de yatırımı tamamlayacak. TAV, üç havalimanının işletmesini 2047’ye kadar sürdürecek.
 
Arabistan Yarımadası’nın coğrafi olarak ortasında bulunan Qassım, Suudi Arabistan’ın 13 yönetim bölgesinden birisi. Ülkenin tarımsal üretiminin büyük bölümünü gerçekleştiren ve önemli bir turzim destinasyonu olan bölgenin giriş kapısı Qassım Havalimanı’ndan THY’nin de aralarında bulunduğu 12 havayolunun düzenli seferleri bulunuyor.
 
TAV Suudi Arabistan’da 2012’den bu yana Medine Havalimanı’nın işletmesini yürütüyor .Ayrıca hizmet şirketleriyle Cidde, Riyad ve Dammam havalimanlarında da faaliyet gösteriyor.
 
 
 
 
Güncelleme Tarihi: 09 Haziran 2017, 10:35
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER