Tarsus'un Düşman İşgalinden Kurtuluşu Kutlandı

Mersin’in Tarsus İlçesi’nin düşman işgalinden kurtuluşunun 94’üncü yıldönümü etkinlikleri kapsamında ateş yakıldı, etrafında yöresel ’Sinsin’ oyunu oynandı.

Tarsus'un Düşman İşgalinden Kurtuluşu  Kutlandı
Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen etkinlik, Mersin Büyükşehir Belediyesi Halkoyunları ekibinin gösterisiyle başladı, yerel sanatçılar Akın Çökel, Abdil Çemer ve Tarsus Türk Halk Müziği Derneği Başkanı Gazi Baydemir’in seslendirdiği türkülerle devam etti. Yoğun ilgi gösterilen etkinliklerde vatandaşlar, davul zurna eşliğinde yakılan ateş etrafında sinsin dönüp, halaylar çekerek eski günleri yad ettiler.
 
Sinsin gösterisinde konuşan Tarsus Belediye Başkanı MHP’li Şevket Can, ülke üzerinde oynanan oyunlara asla izin vermeyeceklerini belirterek, hainlerin kazdıkları kuyuya kendilerinin düşeceğini söyledi. Her ortamda, Tarsus’ta yaşayan insanlara din, dil, ırk, memleket ayrımı yapmadan, insanları ötekileştirmeden hizmet etmeye çaba gösterdiklerini açıkça ifade ettiklerini belirten Başkan Can şunları söyledi:
 
"Maalesef ülkemizde ve bu güzel şehrimizde bir süredir hiçte hoş olmayan olaylar yaşanıyor. Bazı kendini bilmez kişiler tarafından okullar yakılıyor, camiler kurşunlanıyor ve binlerce yıllık süren kardeşliğin temeline dinamit koymak için var güçleriyle çalışıyorlar. Buradan tüm hemşerilerimize seslenmek istiyorum. Biz bu hainlerin oyununa gelmeyeceğiz, bunların oyunlarına gelmediğimiz gibi de, birlik ve beraberliğimizi koruyarak bunları kendi kazdıkları kuyunun içinde boğulmaya mahkûm edeceğiz. "
 
Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı MHP’li Burhanettin Kocamaz da tarihte bu ülkenin Türk olduğunu, Türk devleti olarak da kalacağını söyledi.
Güncelleme Tarihi: 26 Aralık 2015, 13:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER