banner51

Tarsus'ta Kuduz Paniği

Mersin’in Tarsus İlçe Kaymakamı Bekir Atmaca, sahibini ısırdıktan sonra ölen av köpeğinde kuduz tespit edildiğini açıkladı.

Tarsus'ta Kuduz Paniği
Atmaca tarafından yapılan yazılı açıklamada, ilçeye bağlı Büyükköseblacı Mahallesi’nde ikamet eden M. A. K.’ye ait olan av köpeğinin V.K ve eşi Ü.K’yi ısırarak aynı gün müşahede altındayken ölmesinin ardından testlerin yapıldığı, kuduz tespitinin ardından da 5 mahallenin risk bölgesi ilan edildiği bilgisi yer aldı.
 
Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ekiplerince alınan numunenin Adana Veteriner Kontrol ve Araştırma Enstitüsü’ne gönderildiğinin belirtildiği açıklamanın devamında, ’’08.04.2016 tarihli laboratuvar teşhisi sonucu kuduz hastalığı çıktığı belirlenmiştir. Ölen köpeğin ısırdığı iki kişi İlçe Sağlık Müdürlüğü ekipleri tarafından aşı programına alınmıştır. Büyükköesebalcı Mahallesi ile bu mahalleye komşu olan Akçakocalı, İbrişim, Karadirlik, Küçükkösebalcı Mahalleleri Kuduz risk bölgesi olarak belirlenmiş, olup uygun yerlere üzerine okunaklı şekilde ‘Kuduz Risk Bölgesi’ tabelaları yerleştirilmiştir. Tarsus Belediye Başkanlığı ve adı geçen muhtarlıklar tarafından kuduz risk bölgesindeki yaklaşık 200 adet tüm sahipli, sahipsiz köpek ve kedilerin toplanıp köpek bakımevine konulması, aşılanması, bakımevine önceden getirilen köpekler ile sonradan getirilen köpeklerin temasının engellenmesi, sonradan bakımevine getirilen kedi ve köpeklerin hastalık sönüşü yapılıp resmi olarak izin verilene kadar bakım evinden salınmaması sağlanmıştır’’ ifadelerine yer verildi.
 
Aşılı olmaları şartıyla av köpekleri, çoban köpekleri ile sahipleri tarafından tasmayla dolaştırılan köpek ile kedilerin kuduz risk alanında dolaşmalarının yasaklandığı, Belediye Başkanlığı ve muhtarlıklar tarafından 1 hafta süreyle anonslar yapılması talimatının verildiği açıklandı. Kuduz vakası meydana gelen yerde iyotlu dezenfektanlarla dezenfeksiyon işlemlerinin yapıldığını kaydeden Atmaca, gerekli önlemlerin alındığını belirtti.
Güncelleme Tarihi: 08 Nisan 2016, 21:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER