'Tarımsal Üretim Arttırılmalı'

Aydın’ın Kuşadası İlçesi’nde düzenlenen Anadolu EXPO 2’nci Canlı Hayvan Fuarı’nda konuşan Doç. Dr. Ömer Tömek, yüksek katma değer yaratmak için yapılabilecek en kolay şeyin tarımsal üretimi arttırmak olduğunu söyledi.

'Tarımsal Üretim Arttırılmalı'
Kuşadası Efes Kongre Merkezi’ndeki Anadolu EXPO 2’nci Canlı Hayvan Fuarı’nın ikinci gününde 3’üncü Süt Zirvesi yapıldı. Süt sektörünün dünyadaki durumu ve destekleme konularının ele alındığı oturumda konuşan Doç. Dr. Ömer Tömek, süt üretimini arttırmanın en kolay yolunun süt fiyatlarını arttırmak olduğunu söyledi. Geçen yıl dünyada süt fiyatlarının çok yükseldiğini belirten Doç. Dr. Tömek, "Süt tozu fiyatları 4 bin 500 dolarlara kadar çıktı. Türkiye yurt dışından süt tozu ithal etmeye başladı. Bazı gelişmeler sonunda süt tozu fiyatları bin 800 dolara kadar düştü. Süt tozu fiyatları çok önemli. Birçok ülkede süt üretimi yetersiz, bu ülkeler, özellikle Uzakdoğu’da, Rusya’da birçok Arap ülkesinde süt tozu ile süt üretiyorlar. En kolay artı değer yaratılacak alan tarımdır. Çünkü hava, su, toprak güneş bunlara para verilmiyor. Sanayi gibi değil" dedi.
 
’ÖRGÜTLENME MODELİ GELİŞTİRİLMELİ’
 
Ege Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre1 ton buğdayın ulusal maliyetinin 30 dolar olarak belirlendiğini kaydeden Tömek, bu maliyetin yurt dışında 50 dolar civarında olduğunu açıkladı. Tarımsal üretim potansiyelinden sonuna kadar yararlanılması durumunda elde edilen katma değer ile sanayi de kurulabileceğini vurgulayan Tömek, "Bütün dünyada yüksek katma değer yaratmak için en kolay şey tarımsal üretimi arttırmaktır. Tonu 30 dolar olan buğday ve arpa ile üretim yaptığımızda, süt ve sütten ürettiğiniz peynir gibi ürünleri çevirip çok ucuz da olsa yurt dışına sattığımızda yarattığımız katma değer çok büyük. İşte bu nedenle gelişmiş ülkeler tarımda çok büyük destekler vererek sürdürülebilir bir tarımı muhafaza ediyor. Ülkemiz için tarımın gelişmesi çok önemli. Çok esaslı örgütlenme modeli geliştiremez ve bunu kısa sürede başaramazsak hiçbir zaman bir yere gelmemiz mümkün değil" diye konuştu.
 
Hayvansal ve tarım ürünlerinde kullanılan ekipmanların yer aldığı fuar, çevre il ve ilçelerden gelen çiftçilerin akınına uğradı. Sektördeki son teknolojilerin yer aldığı fuar alanını gezen çiftçiler, et ve süt üretiminde verimli olan büyük ve küçükbaş hayvanlar ile ilgili yetkililerden bilgi aldı.
Güncelleme Tarihi: 06 Kasım 2015, 15:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER