Tarihi Proje Marmaray Açıldı

Asya ile Avrupa arasında, denizin altından kesintisiz demiryolu ulaşımı sağlayacak, dünyanın alanındaki önemli projelerinden Marmaray'ın açılış töreni, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve yabancı konukların yerlerini almasıyla başladı.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu kısa bir konuşma yaptı. Protokolün konuşmalarının ardından Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez'in dualarıyla Marmaray'ın açılış kurdelesi kesildi. Başbakan Erdoğan, Marmaray'ın 15 gün ücretsiz olacağını açıkladı.
 
Tarihi proje Marmaray açıldı
 
İstanbul Valisi Mutlu:  "Tarih şehri İstanbul; bugün insanlık tarihine, kudretli ismine layık, derin bir imza atıyor" - İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Topbaş: - "Marmaray, sadece İstanbul ve Türkiye için değil, dünya için önemli bir proje"
 
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş: Cumhuriyetin 90. yılı Marmaray ile taçlanıyor. 100. yıla bir farklı yürüyüşümüz var milletçe. Marmaray, asrın değil, asırların projesi. Marmaray, sadece İstanbul ve Türkiye için değil, dünya için önemli bir proje. Tarihe, medeniyete, barışa ve refaha yeni bir kapı açıyoruz İstanbul'dan.
 
ERDOĞAN : MARMARAY İNSANLIĞIN PROJESİDİR
 
 Marmaray’ın açılış töreninde konuşan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, projenin sadece kıtaları değil insanları da birleştirdiğini belirterek, “Marmaray, Pekin’den, Tokyo’dan Londra’ya kadar tüm kardeşlerimizin, projesidir. Bir dayanışma ve kardeşlik projesidir.” dedi.
 
Marmaray’ın açılışında devlet erkanı ve çok sayıda yabancı üst düzey konuk katıldı. Açılışta, Marmaray’ın önemine değinen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, projenin İstanbul’a, Türkiye’ye ve tüm insanlığa hayırlı olmasını dileyerek emeği geçenlere teşekkür etti.
 
Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’u fethini hatırlatan Başbakan Erdoğan, “1453’de şehre girdiğinde, İstanbul’u imar etmek halkın gönlünü kazanmak için çalışmış. halkın gönlünü abat etmeyi bir miras olarak bırakmıştı. Bu şehrin fatihini bir kez daha rahmetle yâd ediyorum. Hayallerini kuran, bu hayali kâğıtlara planlara döken Abdülmecit ve Abdülhamit’e de Allahtan rahmet niyaz ediyorum.” şeklinde konuştu.
 
Asrın projesinin Cumhuriyet’in 90. Yılında açıldığını hatırlatan Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Asrın projesi Marmara’yı anlamlı bir günde hizmete açılıyoruz. Bugün cumhuriyetin kuruluşunun 90. yılını kutluyor, coşkusunu yaşıyoruz. Marmaray’ı özellikle 29 ekimde 90. kuruluş yıldönümünde açmak istedik. Bu büyük proje ile hem Cumhuriyetimizi yüceltiyor, hem de Cumhuriyetin kardeşlik ve dayanışma içinde neleri başarabileceğini ispat ediyoruz.”
 
Yaşanan gururun milletin ve İstanbul’un gururu olduğunu söyleyen Erdoğan, Cumhuriyet’in ilk n yılındaki demiryolu çalışmalarına değindi. Erdoğan, “O izi takibi ederek, 10. yılın kazanımlarına yenilerini ekleyerek, karayolu, denizyolu, demiryolu ağlarını kat kat artırarak benzer bir gurur ve şuurla kutluyoruz. Cumhuriyete giden yolu hiç unutmadık. Nasıl meşakkatli olduğunu hiç unutmadık. Mustafa Kemal çılgın dalgalarla mücadele etmiş, Samsun’a ulaşmıştı. Kağnılarla cephaneleri cephelere ulaştırdık. Destanlar yazdık Allah şehitlerimizi rahmet etsin. Ulaştırmanın kalkınma bağımsızlık olduğunu çok yakından tecrübe ettik ve çok iyi anladık. Cumhuriyetin kuruluşu ile başlayan ulaştırma projeleri böyle bir projenin tecrübesiydi. Yol medeniyettir dedik.”
 
Cumhuriyet’in kazanımlarına yenilerini eklediklerini belirten Erdoğan, “Yatırımların üzerine kat kat fazlalarını ekledik. İnşa ettiğimiz yollarla sadece şehirleri değil gönülleri de birleştirdik. Doğuyu batıyla kuzeyi güneyle kucaklaştırdık. Türkiye’de 26 havaalanı vardı. Bugün 50 havaalanı açmış durumdayız. Cumhuriyeti aynı zamanda kardeşlik, birlik, dayanışma ağları ile adalet, demokrasi ağları ile karış karış işleyerek daha güçlü bir yapıya ulaştırdık.” ifadelerini kullandı.
 
Marmaray’ın yalnızca iki kıtayı birbirine kavuşturmakla kalmadığını anlatan Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü: “150 yılın hayallerini buluşturuyor. Tarihi ile bugünü bugün ile geleceği buluşturuyor. Marmaray bu milleti bir imanla buluşturuyor. Kıtaları olduğu kadar halkları ülkeleri insanları birbiri ile buluşturuyor. Marmaray bir İstanbul projesi değil sadece, bir insanlık projesidir. İstanbul’un olduğu kadar İzmir’in, Trabzon’un, Antalya’nın, 81 ilin projesidir. İnşallah Tokyo, Pekin, Londra, Üsküdar… Olur mu olur. Marmaray Pekinden, Tokyo’dan Londra’ya kadar tüm dostlarımızın tüm kardeşlerimizin projesidir. Bir dayanışma bir kardeşlik projesidir. Burada denizin altından geçecek bu trenler yolcuları olduğu kadar sevgiyi, muhabbeti, kardeşliği de kıtalar arası da taşıyacaktır. İnşallah güneyden otomobillerin geçeği tüp geçidi de inşa ediyoruz. 2015 yılında bitiriyoruz. Aynı yıl 3. Köprü de bitmiş olacak. İstanbul’un ulaşımı için iktidarın neler yaptığını ortaya koyması için bunlar çok önemli. Biz Marmara’yı İstanbul’un ve Türkiye’nin tarihine yaraşır şekilde dostluğun kardeşliğin üzerine esedir. Bu insanlığın eseridir. İstanbul ve Türkiye’deki her bir kardeşim ister bizi sevsin ister sevmesin bu büyük yatırımla gurur duysun.”
 
 Açılış öncesi Kıyı Emniyeti'ne ait gemiler su fışkırtıp, korna çalarak  denizde gösteri yaptı.
 
 Törende, Başbakan Yardımcıları Bülent Arınç ve Bekir Bozdağ, Adalet  Bakanı Sadullah Ergin, AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Bilim Sanayi ve  Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali  Yıldırım, Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, Dışişleri Bakanı Ahmet  Davutoğlu, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Kalkınma Bakanı Cevdet  Yılmaz, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı  Faruk Çelik, Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, AK  Parti Genel Başkan Yardımcısı Ekrem Erdem, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı  Kadir Topbaş ile İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu da yer aldı.
 
 VATANDAŞLAR MARMARAY'I GÖRMEK İÇİN AKIN ETTİ
 
Vatandaşlar, Marmaray'ı görmek için tören alanına akın etti
 
Avrupa'yı Asya'ya bağlayan ve asrın projesi olarak değerlendirilen Marmaray’ın açılışına saatler kaldı. Vatandaşlar, bu proje ile İstanbul’da ulaşım sorununu büyük ölçüde çözüleceğini ve büyük bir heyecan yaşadıklarını söyledi.
 
Marmaray, bugün Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla açılacak. Açılış öncesi, Üsküdar'da yoğun güvenlik önlemleri alındı. Marmaray'ı görmek isteyen vatandaşlar da tören alanına gelmeye başladı. Vatandaşlar yapılan üst aramalarından sonra tören alanına alınıyor. Marmaray’ın İstanbul için çok güzel bir proje olduğunu belirten Hasan Feyzi Pütkül, şunları söyledi: “Güzel bir proje büyük bir proje buda Başbakanımıza yakışıyor. Birinci köprüyü Tugut Özal açmıştı ona mal oldu. İkinci köprüyü Demirel açmıştı ona mal oldu. Bu projede Başbakanımıza ait bunun için tarihte kendisi minnetle anılacak. Hayırlı olsun güzel bir şey. Trafiği rahatlatacak baya bir faydası olacak. Kıymetini bilmek lazım. Onun için emeği geçenlere şükran borçluyuz. Allah razı olsun hepsinden.”
 
Marmaray’ın ülke için çok değerli, asrın projesi olduğunu söyleyen Alaattin Fırat, “Marmaray’ın Cumhuriyet'e paralel açılması ayrı bir duygu vatana millete hayırlı olsun. Tam anlamıyla ulaşım sorununu çözmese de kısmen ulaşıma faydası olacaktır. Çünkü İstanbul devamlı büyüyor. Nüfus devamlı artıyor.” şeklinde konuştu.
 
Marmaray’ın açılışına geldiğini belirten İsmail Çamlı, “Sarıyer’den geliyorum. Marmaray’ı çok merak ediyorum Asya ile Avrupa’yı iki kıtayı birbirine bağlıyor. Vatanımıza milletimize hayırlı olsun çok seviniyoruz. İnşallah devamını bekliyoruz.” dedi.
 
Çok mutlu olduğunu söyleyen vatandaş ise “Türkiye’nin bu kadar ilerlemesi beni çok mutlu etti özellikle geldim bu mutluluğa katılmak için ulaşım sorununu da büyük ölçüde çözeceğine inanıyorum.” ifadelerini kullandı.
 
Güncelleme Tarihi: 29 Ekim 2013, 15:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER