Tarihi Köprü Yeni Yerine Konuldu

Kars’ın Susuz ilçesinde 1899 yılında Ruslar tarafından Kars Çayı üzerine yapılan 60 metre uzunluğunda, 105 ton ağırlığındaki tarihi demir köprü, yapımı devam eden Kars Barajı’nın suları altında kalmadan TIR’la tek parça halinde taşınarak, Kafkas Üniversitesi (KAÜ) Paşaçayır kampüsü çevresinden akan Kars Çayı üzerine yerleştirildi.

Tarihi Köprü Yeni Yerine Konuldu
 
Çamçavuş Köprüsü dün öğlen saatlerinde tek parça halinde alınarak şehir merkezine getirilen ve hava karardığı için Kars Garnizon Şehitliği önüne çekilen tarihi köprünün taşıma işlemine bu sabah saat 06.30’da tekrar başlandı. Önceden planlanan noktalardan hiçbir aksaklık yaşanmadan geçirilen köprü üniversite kampus alanını yaklaşık bir saatte geçebildi.
 
Öğlen saatlerinde Kafkas Üniversitesi (KAÜ) yerleşkesine getirilen tarihi köprünün varış noktasına gelmesi ise görevlilerin alkış ve sevinç çığlıkları ile araçların siren sesleriyle kutlandı. Ekip mola dinlendikten sonra Kars çayı üzerine yerleştirilmesi işlemlerine başlandı. Yaklaşık yarım saat süren çalışmayla köprü yerine oturtuldu. Karayolları 18’inci Bölge Müdürlüğü ve taşıma işini alan şirkete ait yetkililerinin geniş güvenlik önlemleri altında süren çalışmalarda köprünün yerine oturtulmasıyla ekipler kendi aralarında kutlama yapıp, birbirlerini tebrik edip sarıldılar. 21 kilometrelik yolu 36 saatte adeta sıfır hatayla tamamlayarak köprüyü Kars Çayı üzerine başarılı ve sorunsuz şekilde yerleştiren 70 kişilik ekip bu mutluluklarını köprünün önünde hatıra fotoğrafı çektirerek kutladı.
 
Firma yetkilisi Bülent Yanmaz, başarılı bir çalışma yaptıklarını belirterek, sökme işlemiyle birlikte toplam 3 gün emek verdiklerini ve şimdi de bu emeğin karşılığını aldıklarını söyledi. Yanmaz, “70 personel çalıştı. 3 günde yerine ulaştırabildik. İpek halatlarla indirdik. Hassas bir şekilde yerine konuldu" dedi.
 
Karayolları 18’inci Bölge Müdürlüğü sanat yapıları başmühendisi Azer Doğuş Sömen ise tarihi köprünün baraj altında kalmaması için koruma altına aldıklarını, onun için de çalışmayı titiz bir şekilde yürüttüklerini ifade etti. Yol güzergahındaki elektrik ve telefon hatlarını kestiklerini ve 26 hat deplase ettiklerini de kaydeden Sömen, “Üniversitenin giriş nizamiyesi zorlandığımız yerlerdi ama bir sıkıntı yaşamadık. Son noktaya vardık. Çevre düzenlemesi çalışmaları da devam edecek" diye konuştu.
Güncelleme Tarihi: 15 Kasım 2014, 16:23
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER