banner9

Tarihi Cami PKK Saldırısında Yandı

Diyarbakır’ın merkez Sur İlçesi’nde PKK’lı teröristler tarafından kazılan hendekler ve kurulan barikatların kaldırılması için başlatılan operasyonlar kapsamında uygulanan sokağa çıkma yasağı 6’ncı gününe girerken, bugün tarihi Fatihpaşa Camisi’nde yangın çıktı. Daha önceki çatışmalarda ağır hasar gören camide, PKK’lı teröristlerce gerçekleştirilen saldırı sonrası çıkan yangına itfaiye ekipleri, devam eden çatışmalar nedeniyle yangına müdahale edemedi.

Diyarbakır’ın merkez Sur İlçesi’nde 6 mahalle, bir cadde ve Dağkapı Meydanı’nda uygulanan sokağa çıkma yasağı sürerken, PKK’lı teröristlerin kazdığı hendeklerin kapatılması ve barikatların kaldırılması için başlatılan helikopter destekli operasyonlar da aralıksız devam ediyor. Operasyon kapsamında ilçede zaman zaman çatışmalar şiddetleniyor. Bugün sabah saatlerinde de çatışmalara sürerken, PKK’lı teröristlerce gerçekleştirilen saldırı sonucu, kentin ilk Osmanlı eseri Fatihpaşa Camisi’nde yangın çıktı. Sokağa çıkma yasağı uygulanan 6 mahalleden biri olan Fatihpaşa Mahallesi’ndeki yaklaşık 500 yıllık Fatihpaşa Camisi’nde (Kurşunlu Camisi) alevler yükselmeye başladı. Daha önceki çatışmalarda da kurşunların hedefi olan ve ağır hasar gören tarihi camideki yangın, saat 10.00 sıralarında itfaiyeye ihbar edildi. İtfaiye ekipleri caminin bulunduğu bölgeye hareket ederken, aynı bölgede çatışmanın sürmesi ve can güvenliği bulunmadığı gerekçesiyle yangına müdahale edemeden geri dönmek zorunda kaldı.
 
Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, tarihi Fatihpaşa Camisi dışında dün yine tarihi Paşa Hamamı ile bugün merkez Sur İlçesi’nde 2 ev ile ilgili yangın ihbarları geldiğini, ancak ekiplerin söz konusu bölgeye gittiğinde çatışmaların sürmesi ve can güvenliği bulunmadığı gerekçesiyle müdahale edemediğini söyledi.
 
DSİ’YE AİT İŞ MAKİNESI CAMİ YAKINLARINDA KALDI
 
Sokağa çıkma yasağı nedeniyle girişlerin yasaklandığı merkez Sur İlçesi’nde yürütülen operasyonlar kapsamında açılan hendekleri kapatmak için DSİ’den alınan bir iş makinesinin dün Fatihpaşa Camisi yakınlarında hendeklerin kapatılması sırasında çatışma çıkması üzerine operatörü tarafından terk edildi. İş makine bölgede kalırken, operatörün yara almadığı belirtildi.
 
1516-1520 yıllarında dönemin Diyarbakır Valisi Bıyıklı Mehmet Paşa tarafından yaptırılan ve kubbelerinin kurşunla kaplı olması nedeniyle ’Kurşunlu’ diye de anılan, Diyarbakır’daki ilk Osmanlı eseri Fatihpaşa Camisi’nin içinden PKK’lı teröristlerce önceki gün açılan ateş sonucu Özel Harekat Şube Müdürlüğü’nde görevli polis memuru Mustafa Katırlı ağır yaralanmış, hastanedeki müdahaleye rağmen şehit olmuştu.
Güncelleme Tarihi: 07 Aralık 2015, 14:09
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER