Taksim Esnafı 'Yeter Artık' Dedi

Taksim’de bir araya gelen bir grup Beyoğlu esnafı, ellerinde “Gezi dediniz, ekmeğimizden ettiniz” yazılı pankartlar taşıyarak, “Gezi Parkı” eylemini protesto etti.

Taksim Esnafı 'Yeter Artık' Dedi

 

Galatasaray Meydanı’nda bir araya gelen Beyoğlu esnafından yaklaşık 100 kişilik bir grup, ellerinde "Gezi dediniz ekmeğimizden ettiniz", "Taksim herkesindir", "Esnafın ahını tek geçerim", "Oyuna gelme ekmeğin için yaşa" yazılı dövizler tutarak çeşitli sloganlar attı. Esnaf adına açıklama yapan İbrahim Güder, Beyoğlu’nda 25 bin esnafın olduğunu ve yaklaşık 100 bin kişiye iş, aş ve istihdam sağladıklarını söyledi.
 
Türkiye ve İstanbul’daki turizm ekonomisinin ana kapısının Beyoğlu olduğuna dikkati çeken Güder, eylemin şekli ve içeriğinin zamanla değiştiğini belirterek marjinal grupların hem eylemin hem de harekete geçen demokratik muhalefet duygusunu gölgelediğini söyledi.
 
Demokratik haklarının peşinde koşanların Gezi Parkı’yla ilgili taleplerine büyük oranda ulaştıklarını anlatan Güder, "Eylemleri başka amaçları için kullanmaya çalışanlar türlü bahanelerle, büyük emeklerle elde edilen bütün kazanımlara, bütün uyarılara ve önlemlere rağmen eylem ısrarlarını sürdürdüler. Ne zaman nerede başlayacağı, nasıl bir provokasyonla şiddete dönüşeceği belli olmayan eylemlerle bizlere her gün deprem yaşattılar" şeklinde konuştu.
 
Zor günlerden geçtiklerini vurgulayan Güder, Beyoğlu ekonomisinin tarihinde görmediği bir krizi yaşadığını belirterek Ramazan Bayramı ile birlikte ekonominin düzelmeye başlayacağını, iflas etmeden, işten çıkarmalara başvurmadan kötü günleri geride bırakmak istediklerini dile getirdi.
 
Benzer olayların bir daha yaşanmasını istemediklerini aktaran Güder, eylemler sırasında ödemelerini yapamayan esnafın borçlarının yapılandırılmasını istedi.
Güncelleme Tarihi: 02 Ağustos 2013, 19:13
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER