Taksici Cinayetinde Bar İşletmecisi De Tutuklandı

Adana’da taksici 35 yaşındaki Mehmet Çınar’ı bıçaklayarak öldürdüğü iddiasıyla ömür boyu hapis cezasına çarptırılan 19 yaşındaki Fırat Mutlu, Yargıtay’ın kararı bozmasının ardından yeniden görülen duruşmada ifade değiştirdi. Mutlu, beraat eden bar sahibi patronu Mahfuz Karakaya’nın kendisini azmettirdiğini ileri sürünce Karakaya da tutuklandı.

Taksici Cinayetinde Bar İşletmecisi De Tutuklandı
 
İddiaya göre, Mahfuz Karakaya’nın işlettiği barda garson olarak çalışan Fırat Mutlu ve arkadaşı 20 yaşındaki Derviş Karayiğit ile birlikte merkez Seyhan İlçesi Reşatbey Mahallesi’ndeki bardan çıkıp 24 Haziran 2010’da  01 T 0302 plakalı taksiye binmek istedi. Sürücü Mehmet Çınar, sıranın kendisinde olmadığını söylemesi üzerine çıkan tartışmada iki genç tarafından göğsünden bıçaklandı. Ağır yaralanan taksici Çınar, bir hafta sonra öldü. Tutuklanan Fırat Mutlu ile Derviş Karayiğit hakkında ’bıçakla kasten öldürme’, Mahfuz Karakaya hakkında da ’cinayeti azmettirme’ iddiasıyla Adana 3’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı. Yargılama sonucu, Fırat Mutlu ile Derviş Karayiğit’i ömür boyu hapis cezasına çarptırdı, tutuksuz yargılanan Mahfuz Karakaya ise beraat etti.
 
YARGITAY BOZDU
 
Temyize gönderilen dosyayı inceleyen Yargıtay 1’inci Ceza Dairesi, beraat eden Mahfuz Karakaya’nın sanıklar ve sanık yakınları ile olay günü ve öncesinde telefonla görüşmelerinin olması ve bu hususların yeterli şekilde araştırılmadığını belirterek kararı bozdu. Bozma kararının ardından Fırat Mutlu ile Derviş Karayiğit tekrar hakim karşısına çıkarken Mahfuz Karakaya duruşmaya katılmadı. Adana 3’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde tekrar hakim karşısına çıkan Fırat Mutlu daha önceki duruşmada yanında çalıştığı Karakaya’nın olayla ilgisi olmadığı yönündeki ifadesini değiştirdi. Mutlu, "Mahfuz Karakaya bana sahibi olduğu barın üzerinde bekar evi tutmuştu. Karakaya ile taksici Mehmet Çınar arasında husumet olduğunu öğrendiğim. Benden intikamını almamı istedi. Olay günü bana 15-16 tane uyuşturucu hap verdi ve içmemi istedi. Hapları içtim. Ardından da Mehmet Çınar’ı öldürmemi istedi. Taksiciyi ben öldürdüm, Derviş Karayiğit’in olayla ilgisi yok. Beni azmettiren kişi Mahfuz Karakaya’dır. Cezaevinde iken bana para ve mektup da gönderdi" diye konuştu.
 
TUTUKLANDI
 
Yakalanarak duruşmaya getirilen Karakaya suçlamaları kabul etmedi. Fırat Mutlu’yla olayla ilgili yargılama sırasında tanıştığını belirten Karakaya, "Yargılama sırasında ben de tutuklanmıştım. Cezaevinden duruşmaya gidip gelirken cezaevi aracında konuşmuştuk. Neden böyle bir ifade verdi bilmiyorum. Ölenle aramızda husumet olmuştu. Ancak aradan 10 yıl geçti. Öldürecek olsam o zaman öldürürdüm" diye savunma yaptı. Ayrıca, Fırat Mutlu’ya gönderilen mektuptaki yazının bilirkişi incelemesi sonucu Mahfuz Karakaya’ya ait olduğunu da belirlendi.
 
Bu gelişme üzerine mahkeme heyeti, Mahfuz Karakaya’nın da tutuklanmasına karar vererek duruşmayı erteledi.
Güncelleme Tarihi: 10 Mart 2015, 13:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER