banner9

Tahir Elçi Anıldı

Diyarbakır’ın Sur İlçesi’nde 28 Kasım 2015’te silahlı saldırıda yaşamını yitiren Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi, ölümünün birinci yıl dönümünde Bakırköy Adalet Sarayı’nın önünde anıldı.

Tahir Elçi Anıldı
 
Çağdaş Avukatlar Grubunun da aralarında bulunduğu 10 Hukukçu Derneği’nin avukatları Bakırköy Adalet Sarayı’nın önünde toplanarak, “Tahir Elçi’yi Unutmayacağız" şeklinde pankart açıp slogan attı. Tahir Elçi için bir dakikalık saygı duruşunda bulunan avukatlar, ellerinde Tahir Elçi’nin fotoğraflarını taşıdı.
 
KARANFİL BIRAKTILAR
 
Yapılan basın açıklamasında geçtiğimiz yıl Tahir Elçi’nin sokak ortasında katledildiği belirtilerek, Elçi hakkında katıldığı televizyon programındaki sözleri nedeniyle hakkında dava açıldığı ifade edildi. Elçi’nin toplumsal barışı savunduğu ifade edilen açıklamada, Tahir Elçi’nin failinin de, azmettiricisinin de belli olduğu ifade edildi. İktidarın da eleştirildiği açıklamada, Elçi’nin ölümüne ilişkin soruşturmada da bir ilerleme olmadığı belirtildi . Yapılan basın açıklamasının ardından Tahir Elçi’nin fotoğraflarının önüne karanfiller bırakıldı.
 
TAHİR ELÇİ’YE AÇILAN DAVA ÖLÜMÜ NEDENİYLE DÜŞTÜ
 
Bir televizyon programındaki sözlerinden dolayı Tahir Elçi hakkında “Terör örgütünün propagandasını yapmak" suçundan 7.5 yıla kadar hapis istemiyle dava açılmıştı. İddianame, Bakırköy 2. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından 6 Kasım 2015’te kabul edilmiş, 19 Nisan 2016 tarihine duruşma günü verilmişti. Mahkeme ilk duruşmada Tahir Elçi’nin öldüğünün anlaşıldığını belirterek, davanın düşürülmesine karar vermişti.
Güncelleme Tarihi: 28 Kasım 2016, 14:25
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER