Tabutlu Ve Kafesli Protesto

Antalya’da ’14 Aralık Operasyonu’nu protesto etmek için Antalya Adliyesi önünde toplanan yaklaşık 300 kişilik grup, tabutlu ve kafesli eylem yaptı.

Tabutlu Ve Kafesli Protesto
 
Antalya’da 14 Aralık Operasyonu’nu protesto etmek isteyen yaklaşık 300 kişilik grup, iki gündür olduğu gibi bugün de saat 11.00 sıralarında Antalya Adliyesi’nde toplandı. Polisin yoğun güvenlik önlemleri aldığı eylem, adliyenin önündeki kaldırımda yapıldı. Ellerinde Zaman Gazetesi bulunan kalabalık, "Özgür basın susturulamaz, Antalya demokrasiye sahip çık" sloganları eşliğinde eylem yaptı.
 
Üzerlerinde ’Biat edene saray, etmeyene zindan’, ’Bugün 17 Aralık’, ’Hırsızlık günahtır, yolsuzluk haramdır, rüşvet suçtur’ yazılı pankartlar taşıyan gruptakiler, yanlarında getirdikleri sahte 1 dolarları da havaya attı. Adliyenin önüne, üzerinde ’Yeni Türkiye İnsanı’ yazılı kolları ve başı ayakkabı kutusundan yapılmış üzerine dolarlar yapıştırılmış çöp adam maketi getiren eylemciler, ’Adı: Özgürük, Soyadı: Demokrasi, D.Tarihi: İnsanlık, Ö.Tarihi: 17 Aralık, Ruhuna El-Fatiha’ yazılı bir de mezar taşı ile üzerinde ’Özgür Medya, Özgürlük, Hürriyet, Basın, Demokrasi’ yazılı tabutu da omuzlarda taşıdı.
 
Eylemde çocukların hayranı olduğu çizgi film karakteri Caillou’nun kafes içindeki maketi de yer aldı. Kafesin üzerine asılan ’Senaryosu ayakkabı kutusunda geçen çizgi film karakteri Caillou makul şüpheli diye yakalandı. Caillou çikolata çetesi kurmakla suçlanıyor’ yazısı dikkati çekti.
 
KADINLAR DUA OKUDU
 
Eylem sırasında erkeklerden ayrı duran kadınlar, ellerinde tuttukları Zaman Gazetesi’ni havaya kaldırarak yoldan geçen araçların sürücülerine gösterdi. Kadınlar, eylem aralarında yanlarında getirdikleri kitaplardan dualar okudu.
 
Eylemin sonuna doğru kalabalığın yanına gelerek, "Susun beni dinleyin. Neyi protesto ediyorsunuz" diyerek bağıran bir kişi ile protestocular arasında kısa süreli gerginlik yaşandı.
 
Protesto, Pak Turizm İşçileri Sendikası Genel Baştanı Musa Uyar’ın basın açıklamasıyla son buldu. Türkiye’ye, Avrupa kapılarının kapandığını yalnızlığa itildiğini belirten Uyar, “İçerisine düştüğümüz bu durum Türkiye’nin demokrasisine büyük zararlar vermektedir" dedi.
Güncelleme Tarihi: 17 Aralık 2014, 14:51
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER