'Suyu Akıllıca Kullanmalıyız'

Afyon Kocatepe Üniversitesi’nin (AKÜ) akademik yıl açılışına katılan Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Türkiye’nin su zengini bir ülke olmadığını söyledi

'Suyu Akıllıca Kullanmalıyız'
Ahmet Necdet Sezer Kampusu Atatürk Kongre Merkezi’nde düzenlenen akademik yıl açılışı, AKÜ Devlet Konservatuarı Bölümü öğretim üyelerinin halk müziği konseriyle başladı. Akademik yılın ‘Su ve Su Yönetimi’ ilk dersini veren Bakan Veysel Eroğlu, suyun insan sağlığı için önemine değindi. Bakan Eroğlu, "Dünya genelinde insanların suya erişimi maalesef çok acı bir durumda. Şu anda 2 milyara yakın insan yeterli miktarda ve uygun kalitede içme suyuna erişemiyor. Hatta susuzluk çekiyor. Bu rakamın 400 milyonunu oluşturan bazı ülkelerdeki çocuklar ise içecek su dahi bulamıyor. Her gün dünyada 25 bin kişi sağlıksız su nedeniyle hastalanmaktadır. Dünya Sağlık Örgütü’nün raporlarında hastalıkların yüzde 90’ının sudan geçtiği yer alıyor" dedi.
 
SUYU AKILLICA KULLANMALIYIZ
 
Türkiye’nin su kapasitesi ve yıllık ortalama yağış miktarları ile ilgili bilgiler de veren Bakan Eroğlu şunları söyledi: "Türkiye’de yağışlar yıldan yıla göre değişiyor. Türkiye’ye düşen ortalama yağış miktarı 501 milyar metreküp. Bu suyun bir kısmı yeraltına çekiliyor, denizlere akıyor. Yeraltı, yer üstü su kaynaklarını ele aldığımız zaman ortalama yılda 112 milyar metreküp kullanılabilir suyumuz var. Nüfus 76-77 milyon olduğuna göre kişi başına yaklaşık 1500 metreküp su düşüyor. Herkes bilsin ki Türkiye su zengini bir ülke değil. Yarı kuraklık iklim bölgesindeyiz. Suyu akıllıca yönetmezsek, gerekli altyapı ve tesisler yapılmazsa, ne insanlara ne de tarıma su vermemiz mümkün değil. Biz suyu çok akıllıca yönetiyoruz." 
 
EN BÜYÜK TASARRUF MODERN SULAMA YÖNTEMLERİ OLACAK
 
Tarımda modern sulama yöntemlerine geçilmesinin Türkiye’de suyun daha iyi kullanılmasını sağlayacağını söyleyen Eroğlu sözlerini şöyle sürdürdü: "Suyumuzun yaklaşık yüzde 75’ini sulamada kullanıyoruz. Sulamada çok kapalı, damlama, yağmurlama sistemlerine geçeceğiz. En büyük tasarrufu buradan yapacağız. 7 Milyar metreküp şehirlerin kullanma ve içme suyu ihtiyacı. Yaklaşık 5 milyar metreküp ise sanayinin su ihtiyacında kullanılıyor."
 
Akademik yıl açılışının ardından tümüyle üniversite imkanlarıyla üretilen akülü otomobil ‘AKÜ’lü Araba’yı test eden Bakan Eroğlu, Merkez Kütüphane ve saat kulesinin açılışını yaptı. Kütüphaneyi gezerek kitapları inceleyen Bakan Veysel Eroğlu, öğrencilerle sohbet ettikten sonra kütüphanenin önüne ağaç dikti.
Güncelleme Tarihi: 10 Ekim 2014, 21:22
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER