Süryaniler'den Kobani'ye Destek Açıklaması

Mardin’in Midyat İlçesi’nde yaşayan Süryaniler’in üyesi bulunduğu sivil toplum örgütü temsilcileri, düzenledikleri ortak basın açıklamasıyla, Kobani’ye destek vererek, IŞİD’i protesto etti.

Süryaniler'den Kobani'ye Destek Açıklaması
Işıklar Mahallesi’ndeki Süryani Dernekler Federasyonu (SÜRKADİM) lokalinde yapılan basın açıklamasına, Süryani Dernekler Federasyonu (SÜDEF), Avrupa Süryaniler Birliği (ESU) Türkiye Temsilciliği, İdil Süryani Vakfı, Süryani Kadın Merkezi (SURKADİM), Mardin Süryani Kültür ve Dayanışma Derneği ve Sabro Gazetesi yöneticileri Kobani için, "Dünya Kamuoyuna Kobani Düşmemeli, İnsanlık Kaybetmemeli" sloganı ile ortak basın açıklaması yaptı.
 
STK’lar adına konuşan Süryani Dernekler Federasyonu Başkanı Evgil Türker, 21’inci yüzyılda küçük bir köye dönüşen dünyada, herkesin gözü önünde bir katliam yaşandığını belirterek, "Dün Musul, Ninova Ovası ve Sincar’da katliam yapan, kendisi gibi düşünmeyenleri soykırımdan geçirmek isteyen terörist IŞİD çeteleri, bugün de Kobane’de insanlığa saldırıyor. Sözün herhangi bir anlam ifade etmediği bir aşamaya gelmiş bulunmamıza ve Kobane’de yaşayan insanlar, topraklarını ve ülkelerini ölümüne savunmasına rağmen dünya, genelde hiçbir şey yapmamaktadır. Oysa kısa bir süre önce herkes IŞİD terörünün ne derece kötü olduğunu ve bir an önce bu terörden kurtulmak için neler yapılması gerektiğini bas bas bağırıyorlardı. Demek ki bütün söylenenler yalan ve yapılan her şeyin başka bir amacı var. Çıkarları zarar görmedikçe egemenler için halkların katliamdan geçirilmesi ve insanlığın ayaklar altına alınmaya çalışılmasının bir yaptırımı yok. Öyle görünüyor ki halkların çıkarı ve insanlık değerleri sadece bizim gibi ezilenlerin nezdinde bir önemi var. Dolayısıyla ezilen halklar, inançlar, sınıflar ve bireyler olarak hepimize her zamandan daha fazla görevler düşmektedir" dedi.
 
EĞİTİM BİR-SEN’DEN AÇIKLAMA
 
Midyat Belediye Başkanı Şeyhmus Nasıroğlu’nun da katıldığı bir açıklama ile Eğitim Bir-Sen Midyat Şubesi, Kobani’ye destek çıktı. Eğitim Bir-Sen Midyat Temsilciliği Mali İşlerden Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Aslan, uluslararası kamuoyunu acil olarak müdahale etmeye ve Kobani’deki katliamı durdurmaya çağırdı.
Güncelleme Tarihi: 09 Ekim 2014, 12:53
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER