banner51

Suriyeli Öğrencilerin Sorunu; Entegrasyon

Ülkelerinde yaşanan iç savaş nedeniyle memleketlerinden kaçan Suriyelilerin önemli bir kısmı Türkiye'de kendilerine yeni bir hayat kurmaya çalışıyor. En büyük problemse çocukların eğitilmesi...

Suriyeli Öğrencilerin Sorunu; Entegrasyon

BURAK CİLASUN / BEN HABER

Yıllardır yaşanan iç savaşın pençesinde Esad, DEAŞ, YPG ve adı sanı duyulmamış onlarca örgütten kaçarak Türkiye'ye gelen Suriyeliler kendilerine yeni bir hayat aramayı sürdürürken, çocukların eğitim durumlarıysa içler acısı. Ülkelerinde eğitimleri yarım kalmış Suriyeli çocuklar eğer ülkemizde doğru bir eğitim ve entegrasyon sürecinden geçmezse, bu durum gelecekte hem bireysel hem de toplumsal sıkıntılara neden olabilecek. Peki ya İzmir ne durumda?

İzmir'de bugün ilk, orta ve lise düzeyinde aktif eğitim gören Suriyeli öğrenci sayısı yaklaşık 10 bin civarında. Bu öğrencilerin eğitimleriyse halihazırda devlet okullarında gerçekleştiriliyor. Örneğin Bornova'da bulunan bir ilkokulda öğrenim gören yaklaşık 900 öğrencinin yarısı Suriyeli öğrencilerden oluşuyor. 

Suriyeli öğrencilere hangi dersler gösteriliyor?

Türkiye'de eğitim gören Suriyeli öğrenciler bugün Türk öğrencilere gösterilen müfredatın aynısından sorumlu. Yani tarihten matematiğe, İngilizceden Türk dili ve edebiyatına kadar tüm dersleri görüyorlar. Bununla birlikte okul saatleri dışında bu öğrenciler Türkçe kursu da alıyor.

Suriyeli öğrencileri kimler eğitiyor?

Suriyeli öğrencileri bu süreç içinde hem Türk, hem de Suriyeli öğretmenler eğitiyor. Sınıfında bu ülkeden gelmiş öğrenci barındıran öğretmenler kursa tabi tutuluyor. Suriyeli öğretmenlerin istihdam edilmesinde karar verici merci ise Milli Eğitim Bakanlığı. Bakanlık tarafından yetkilendirilen görevliler mülakatları gerçekleştiriyor. İzmir'de bugün 200'ün biraz üzerinde Suriyeli öğretmen var. Suriyeli öğretmenlere ödenen maaşın kaynağıysa UNICEF...

Nasıl sorunlar var?

Suriyeli ve Türk öğrencilerin karma eğitim gördüğü okullarda hem öğrenci ve öğretmen, hem de veli bazlı birtakım sıkıntılar yaşanıyor. Sıkıntının temelindeyse iletişim var. Türkçe bilmeyen öğrencilerin kendi arasında gruplaşması onlara bir kabuk kazandırırken ortaya bir ayrışma çıkmış oluyor. Yine Suriyeli velilerle öğretmenler arasında yaşanan iletişim sorunları da konunun bir diğer boyutu. Bununla birlikte ekseriyetle gelir seviyesi düşük semtlerde bulunan okullara gelen yardımların Suriyeli öğrencilere yönelik olması da problemlerden bir diğeri olarak ortaya çıkıyor. 

Düzen sağlamakta sıkıntı çekiliyor

Savaş ve göç psikolojisiyle yeni hayatlarına başlamış olan Suriyeli öğrencilerin çeşitli sebeplerle okullarındaki disiplinsiz davranışları okul geneline de yansıyor. Bu da otorite problemini doğuruyor. 

Sonuç olarak ortada bir iç savaş, bombaların ve silahların gölgesinden kaçıp gelmiş çocuklar, ülkemizin düzeni ve istikbal gibi çok bilinmeyenli bir denklem var. Çözümse her iki taraf için de  biraz sağduyu, biraz akıl, biraz da vicdandan geçiyor.

“Herkese büyük sorumluluk düşüyor”

Konuya ilişkin Ben HABER'e konuşan Türk Eğitim Sen İzmir 1 No'lu Şube Başkanı Merih Eyüp Demir, entegrasyonun sağlanması için Milli Eğitim Bakanlığı, yerel yönetimler, öğrenci, öğretmen ve velilerden oluşan tüm bileşenlere büyük sorumluluklar düştüğünü söyledi. Demir, “Suriye'de ve Ortadoğu'da yaşanan olaylardan en çok etkilenen kentlerden bir tanesi İzmir'dir. Çünkü Avrupa'ya geçiş için deniz yolunu kullanan birçok mülteci, bunu kentimiz üzerinden yapma gayretindedir. Bu anlamda bir kısım Suriyeli de ülkemizde ve kentimizde ikamet etmeyi planlıyor. Tabii bunun nasıl şekilleneceğini bugünden bilmemiz mümkün olmamakla birlikte bu insanların geldiği kültür ve İzmir'in kent kültürü arasında bir çatışmanın olma ihtimali bulunmaktadır. Bunu engellemenin yolu da eğitimden geçmektedir. Gelen Suriyelilerin eğitim çağındaki çocuklarının yanlış yollara sapmasını engellemek ve onları topluma dahil etmek için eğitimlerini sağlamak gerekiyor. Entegrasyon sürecinde dil ve kent kültürünü anlamında sıkıntılar muhakkak vardır. Bunun da önüne geçilmesi için eğitim kurumlarımızda çocukların kente adaptasyonuna yönelik adımlar atılıyor. Bu konuda yerel yönetimlerin mevcut okul binalarının artması için alan açması gerekmekte. Milli Eğitim'in de geleceğe dönük olarak daha sağlıklı bir planlama içine girmesini bekliyoruz.” dedi.

Güncelleme Tarihi: 31 Ekim 2017, 12:35
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER