Suriyeli Öğrencilere Sınırda Karne Dağıtıldı

Mardin’in Nusaybin İlçesi’nde Suriye’deki iç savaştan kaçarak gelen ailelerin çocuklarının eğitim gördüğü Suriye Melek Okulu’nun öğrencilerine yarı yıl karnesi bugün Suriye sınırına sıfır noktada düzenlenen törenle verildi.

Suriyeli Öğrencilere Sınırda Karne Dağıtıldı
Suriye’deki iç savaştan kaçarak geldikleri Nusaybin’e yerleşen sığınmacıların kendi imkanlarıyla açıp, çocuklarına eğitim verdiği Suriye Melek Okulu’nda eğitim alan 215 öğrenci bugün karne aldı. Çeşitli nedenlerle yarı yıl tatiline geç giren öğrencilere karneleri Suriye’nin Kamışlı kentinin hemen karşısında bulunan Nusaybin’de sınıra sıfır noktada düzenlenen törenle verildi. Suriye Melek Okulu Müdürü Nadia Aziz, birinci sınıftan 7’nci sınıfa kadar eğitim verdiklerini belirterek, "Eğitime geç başladığımız için öğrencilerimiz de yarı yıl tatiline geç girdi. Karne törenimizde başarılı öğrencilerimize de çeşitli hediyeler verdik. Bugün karneleri dağıttığımız için çok mutluyum. Karne heyecanıyla birlikte tüm zorluklarımızı unuttuk. Bu karneleri sınır kenarında vatanıma armağan ediyorum. Temennimiz bir gün topraklarımıza döndüğümüzde güzel bir hediye ile dönmektir. Bu hediye de çocuklarımızı karşılıksız olarak eğitmektir. Bugün okulumuzda görev yapan tüm eğitimcilerimiz gönüllü olarak hizmet veriyor. İnşallah hep birlikte vatanımızı inşa edeceğiz" dedi.
 
Okullarının ülkeleri Suriye’ye yakın olduğunu belirten Aziz, "Vatanımızdan 10 metre uzaktayız. Bu karnelerin bizim ve çocuklarımız için daha anlamlı hale gelmesi için Nusaybin ile Kamışlı arasındaki mayınlı sınır telleri kenarında karneleri öğrencilerimize dağıttık" dedi.
 
Karnelerini alan öğrenciler daha sonra Kürtçe ve Arapça şarkılar söyleyerek, şiirler okudu.
Güncelleme Tarihi: 23 Şubat 2015, 16:49
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER