Suriyeli Ailenin Yaşam Mücadelesi

Suriye’de yaşanan iç savaş nedeniyle ailesini, yakınlarını bırakıp Türkiye’ye gelen 20 yaşındaki Sinem Kerem, 6 aylık bebeği Nur ile Ankara’nın soğuk ayazında yaşam mücadelesi veriyor.

Suriyeli Ailenin Yaşam Mücadelesi
Bir yıl önce eşi İbrahim ile birlikte Türkiye’ye sığındığını belirten Sinem Kerem, geldiklerinde 3 ay kadar Diyarbakır’da kaldıklarını, sonra Ankara’nın Mamak İlçesi Cengiz Topel Mahallesi’nde yıkılmaya yüz tutan, elektriği ve suyu olmayan bir gecekonduya yerleştiklerini anlattı. Sinem Kerem, yaşadıklarını şöyle anlattı:
 
"Çocuğuma hamileydim, çok zor şartlar altında yaşam savaşı vermeye başladık. Dil bilmediğimiz için kimseye derdimizi anlatamıyorduk. Kısa sürede komşularımız durumumuzu anlamışlar ki her evden bize yiyecek ve yaptıkları yemeklerden bize vermeye başladılar. Daha sonra evimizde eşya olmadığını görünce, kullanmadıkları eşyalar vermeye başladılar."
 
Kapısı ve penceresi kırık gecekonduda havaların soğuması üzerine zor durumda kaldıklarını anlatan Sinem Kerem, "Havalar soğudu, şimdi hem soğuklarla ve açlıkla mücadele etmeye çalışıyoruz. Altı aylık kızım Nur hasta. İlk kayıtlarımız Diyarbakır olduğu için, ’Diyarbakır’da tedavi ettirebilirsiniz diye Ankara’da sağlık hizmeti alamıyoruz. Doğum için de beni Diyarbakır’a göndermişlerdi" dedi.
 
Eşi İbrahim’in hiç Türkçe bilmediğini bu nedenle iş bulamadığını belirten Sinem Kerem, "Beş kuruş gelirimiz yok. Ancak duyarlı komşularımız yiyecek, giyecek, eşya ve yakacak getirerek bizi ayakta tutmaya çalışıyorlar. Bize bu yardımı yapanlar da yardıma muhtaç insanlar. Belediye bu insanlara 4 ekmek veriyor, 2 ekmeği bize veriyorlar. Bu durum ne zamana kadar devam edecek bilemiyoruz. Bebeğim bir haftadır hasta" diye konuştu.
Güncelleme Tarihi: 03 Aralık 2015, 14:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER