banner9

'Suriye'den Gelecek Göçler Güvenli Bölgeyle Önlenecek'

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun Başdanışmanı Murtaza Yetiş, Suriye’de güvenli bir bölge planladıklarını ve Suriye’den bundan sonra gelecek göçleri burada göğüslemeyi düşündüklerini söyledi.

'Suriye'den Gelecek Göçler Güvenli Bölgeyle Önlenecek'
Hatay’da yaşayan Suriyelilerin sorunlarının giderilmesi noktasında yapılması gerekenlerin ele alındığı ve Murtaza Yetiş’in de katıldığı bir toplantı yapıldı. Toplantı sonunda bir açıklama yapan Yetiş, Hatay’da yaklaşık 340 bin Suriyelinin yaşadığını söyledi. Suriye’de yaşanan savaş sonrası Türkiye’ye gelen Suriyeliler nedeniyle en çok sınır illerinin etkilendiğini belirten Murtaza Yetiş, "Sayın Başbakanımızın talimatıyla Başbakanlıkta kurulan Suriyeli misafirlerle ilgili bir koordinasyon çalışması yürütüyoruz. Bugün de bu çalışma için Hatay’dayız" diye konuştu.
 
’GÜVENLİ BÖLGE İÇİN ÇALIŞMA YAPILIYOR’
 
Suriye’den Türkiye’ye olması muhtemel bir göç dalgasının önüne geçmek için sınırda güvenli bölge oluşturulmasına yönelik bir planın olduğunu belirten Yetiş, bu saatten sonra gelecek göç akınlarını Suriye içinde karşılamayı düşündüklerini ifade ederek, şöyle konuştu:
 
"Önümüzdeki süreçte bilhassa güvenli bölgeyle ilgili bir çalışma planlanıyor. Bu çalışmanın da Suriye’nin içinden ülkemize yeni göç dalgalarını önlemek ve Suriye içinde bunları göğüslemenin de önemli olduğunu düşünüyoruz. Suriye’nin hala istikrarsız yapısı nedeniyle de bu meselenin sona ereceğini bilemediğimiz için biz hükümet olarak bir uyum çerçevesinde, eğitimiyle, sağlığıyla, istihdamıyla, kısacası bütün boyutlarıyla bu meselenin daha derin değerlendirilmesi kanaatindeyiz."
 
’MÜLTECİ KRİZİ VAR’
 
Son günlerde Avrupa’ya akın eden Suriyelilerle ilgili önlem almaya başlayan uluslararası kamuoyuna da çağrıda bulunan Murtaza Yetiş, Avrupa ülkelerinin kendilerine gelen mültecileri durdurmak için değil, Suriye’de akan kanı durdurmak için harekete geçmesini istedi. Yetiş, şöyle devam etti.
 
"Buradan özellikle çağrımız şu: Türkiye’de değer eksenli toplumsal politika, değer eksenli toplumsal kaynaşmayı ortaya koyan tüm etkenleri sürdüreceğiz ve destekleyeceğiz. Uluslararası kamuoyunun da biran önce Suriye’de akan kanın durdurulması, diğer taraftan Türkiye, Lübnan ve Ürdün gibi diğer çevre ülkelerde yaşanan ciddi sığınmacı, mülteci krizi var. Bu krizi sadece Avrupa’ya göçü engelleme anlamında değil, hem mültecilik durumunun bu insani trajedinin ortadan kaldırılması hem de şu anda özellikle sınır ülkelerinde oluşan bu yükün ve sıkıntının azaltılmasında daha duyarlı olmaya davet ediyorum."
Güncelleme Tarihi: 27 Ağustos 2015, 17:23
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER