Sultaniye Kaplıcalarına İlgi Yoğun

Muğla’nın Köyceğiz İlçesi’nde bulunan Sultaniye Kaplıcaları, yerli ve yabancı turistlerin akınına uğruyor. Kaplıcalar ile buradaki çamur banyoları, çevre ilçelerden turla gelen turistlerle ile dolup taşıyor.

Sultaniye Kaplıcalarına İlgi Yoğun
Köyceğiz Gölü’nün güney batısında Ölemez Dağı’nın eteklerinde yer alan Sultaniye Kaplıcaları, Bizans döneminde genişletilerek konaklama tesisleri haleni dönüştürüldü. Sultaniye Kaplıcaları Roma döneminde ise hastane haline getirildi, girişine ’Tanrılar adına buraya ölüm giremez’ yazıldı.
 
Adını bu yazıdan aldığı belirtilen Ölemez Dağı eteklerindeki Sultaniye Kaplıcalarının, yapılan araştırmalarda birçok hastalığa iyi geldiği ortaya çıktı. Romatizma, böbrek ve idrar yolları rahatsızlıkları, bel ağrısı, siyatik, nefrit, lumbago, metabolizma bozuklukları, ruhsal yorgunluk, cilt ve kadın hastalıkları bulunan yerli ve yabancı turistler, bunun üzerine kaplıcalara akın etmeye başladı.
 
Endonezya’daki rakibinin ardından dünyanın ikinci büyük radyoaktif kaplıcası olarak gösterilen Sultaniye Kaplıcalarının 39 dereceli suyunun yanı sıra özellikle yabancı turistlerin, çamur banyolarını tercih ettiği görüldü.
Güncelleme Tarihi: 25 Eylül 2014, 10:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER