banner51

Sultan Kelebeklerinin Yaşamı Tehdit Altında

Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi Zootekni Bölümü Biyometri ve Genetik Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof.Dr. Zeynel Cebeci, Mersin’in Tarsus İlçesi’ndeki okaliptüs ormanı, Adana’nın Karataş İlçesi’nde doğa koruma bölgesi ile Osmaniye’deki Kırmıtlı Kuş Cenneti’nde barınan sultan kelebeğinin yaşam alanının tehdit altında olduğu söyledi.

Sultan Kelebeklerinin Yaşamı Tehdit Altında
Çukurova Bölgesi’ne 60-70 yıl önce bataklıkların kurutulması için getirilen okaliptüs ağaçlarının gövdesi ile gelen sultan kelebeği, zamanla bölgeye yerleşti. Afrika, Madagaskar, Moritus, Güney Avrupa ülkeleri, İran, Türkiye, Suriye, Hindistan, Pakistan, Afganistan, Bangladeş, Myanmar, Sri Lanka, Malezya, Singapur, Endonezya, Çin, Japonya, Fiji, Avustralya ve Yeni Gine’de dağılış gösteren sultan kelebeğini Çukurova Bölgesi’nde uzun yıllar gözlemleyerek ’Sultan’ın Günlüğü’ kitabını kaleme alan Prof.Dr. Zeynel Cebeci, sultan kelebeğinin özel bir tür olduğunu söyledi.
 
Türün genelde kurak ve sıcak iklim kuşağında yaşadığını belirten Prof.Dr. Cebeci, "Tür çok nadiren yağışlı iklimlerde yayılış göstermekte olup neredeyse bir çölü veya kurak bölgesi olan ülkelerde yaşam alanı bulmuşlardır. Göçmen kelebeklerden olup çok zorlu koşullar altında besin ve üreme bakımından yeterli alan buluncaya kadar uzun mesafeleri uçabilmektedirler. Sultan, diğer bazı dillerdeki adından da anlaşılacağı gibi bir ova kelebeğidir. Genelde düşük irtifa ovalar, nehir deltaları ve alçak tepe eteklerindeki düzlüklerde 0-1500 metre arasında dağılış gösteren sultanların buna karşın özellikle Hindistan ve Pakistan’dan daha yükseklerden, 2 bin 700 metre rakıma kadar kayıtları da mevcuttur" dedi.
 
Birçok ülkenin sultan kelebeğini korumak için büyük çaba gösterdiğini de belirten Prof.Dr. Cebeci, aynı hassasiyetin Türkiye’de olmadığını kaydetti. Korunmadığı için Mersin’in Tarsus İlçesi’ndeki okaliptüs ormanı, Adana’nın Karataş İlçesi’nde doğa koruma bölgesi ile Osmaniye’deki Kırmıtlı Kuş Cenneti’nde barınan sultan kelebeğinin yaşam alanının tehdit altında olduğunu vurgulayan Prof.Dr. Cebeci, "Bilinçsiz ilaçlama ve tarla açma nedeniyle çıkartılan yangınlar yüzünden yaşamını tehdit altına girmiştir. Bu konu da, yetkililer ve köylülere büyük görevler düşüyor fakat bu kimse dikkatli davranmıyor" dedi.
Güncelleme Tarihi: 20 Eylül 2014, 12:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER