banner9

Sudan'a 10 İçme Suyu Kuyusu

Bursa Büyükşehir Belediyesi, yılda 2 milyon çocuğun sağlıklı su ve gıdaya ulaşamaması nedeniyle öldüğü Afrika’ya can suyu ulaştırdı. Sudan’da 10 ayrı noktaya açılan ve Molla Arap, İsmail Hakkı Bursevi, 2’nci Murat ve Orhan Gazi gibi Bursa’ya özgü değerlerin isimlerini taşıyan su kuyuları sayesinde bölge halkı sağlıklı içme suyuna kavuştu.

Sudan'a 10 İçme Suyu Kuyusu
Sosyal sorumluluk projeleri kapsamında yurtiçi ve yurt dışından gelen yardım taleplerini  geri çevirmeyen Bursa Büyükşehir Belediyesi, 2010 yılında sel felaketinin yaşandığı Pakistan’da sağlıklı su temini için gönderdiği seyyar içme suyu arıtma tesislerinin ardından, şimdi de yardım elini Afrika’ya uzattı. Her yıl yaklaşık 2 milyon çocuğun susuzluk ve açlıktan can verdiği Afrika’nın en geniş üçüncü ülkesi olan Sudan’ın başkenti Hartum ve çevresinde halkın sağlıklı içme suyuna ulaşabilmesi amacıyla Büyükşehir Belediyesi tarafından hayırsever işadamlarının da katkılarıyla 10 içme suyu kuyusu açıldı. Her biri 10 kilometre yarıçaplı bir bölgeye hizmet veren su kuyuları sayesinde halkın en önemli sorununa çözüm üretilirken, kuyulara Molla Arap, İsmail Hakkı Bursevi, 2’nci Murat ve Orhan Gazi gibi Bursa’ya özgü değerlerin isimleri verildi.
 
İŞBİRLİĞİ ARTACAK
 
Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Türkiye ile birlikte Bursa’nın da hızla büyüyüp geliştiğini belirterek, sosyal sorumluluk projeleri içinde de etkin rol aldıklarını söyledi. Özellikle Afrika’da en büyük sorunun susuzluk olduğunu ve yılda 2 milyon çocuğun sağlıklı suya ve gıdaya erişememesi yüzünden öldüğünü kaydedenh Başkan Altepe, Sudan ile Türkiye arasında işbirliklerinin arttığını ve Bursa’nın da bu işbirliğinde önemli bir görev üstlendiğini vurguladı. Başkent Hartum başta olmak üzere bölgede yoksullukla mücadele konusunda protokol hazırlandığını ve önümüzdeki günlerde Başbakanlık ve belediye temsilcilerinin Sudan’a giderek bu protokolü imzalayacaklarını  belirten Başkan Altepe şöyle konuştu:
 
"Biz ilk etapta İHH’nın organizasyonu ile Hatum bölgesinde son iki ayda 10 ayrı noktaya su kuyuları açtık. Hayırsever işadamlarımızın destekleriyle yapılan bu çalışma ile bölge halkı rahat bir nefes almış oldu. Bu bölgeye el atmayı önemli bir sorumluluk olarak görüyoruz. Bundan sonra da Sudan’ın ve Afrika ülkelerinin yanında olacağız."
Güncelleme Tarihi: 04 Şubat 2016, 14:17
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER