'Sudaki Kayıp Kaçak Oranı Yüzde 43'

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Türkiye’deki şebekelerin çok eski olması ve su yönetiminin iyi işletilmemesinden dolayı suda yüzde 43 oranında kayıp kaçak yaşandığını söyledi.

'Sudaki Kayıp Kaçak Oranı Yüzde 43'
Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Afyonkarahisar’da bir otelde gerçekleştirilen ’Türkiye Belediyeler Birliği 7’nci Su ve Kanalizasyon İdareleri İstişare Toplantısı’na katıldı. Toplantıda konuşan Bakan Eroğlu, su kaynakları, sağlıklı su dağıtımı ve sağlıklı su tüketimi için yapılması gerekenleri anlattı.
 
Türkiye’nin her yerine sağlıklı su vermek amacıyla eylem planları hazırladıklarını söyleyen Bakan Eroğlu, "2008 yılının başında yıldırım hızıyla 81 kentimizle alakalı bir eylem planı hazırladık. Planlamada 76 kentimizin kısa vadede su problemi olduğunu gördük. Çok sıkı bir çalışmayla mevcut kaynakları, mevcut nüfusu, gelecekteki 40 yıl sonraki nüfusu, gelecekteki su ihtiyaçlarını ve gelecekteki su kaynakları hepsini dikkate aldık. Hangi kentlerde ’acil ihtiyaç var’ diye baktık. Yatırımları, baraj, ishale hatlarını bu ihtiyaca göre yapıp kentlerimize su getirmeye gayret ettik. Sağlıklı ve kesintisiz su vermek için önlem aldık" dedi.
 
’ÖNLEM ALMASAK İSTANBUL SUSUZDU’
 
Eylem planıyla yapılan çalışmalar kapsamında 76 kente su verildiğini açıklayan Bakan Veysel Eroğlu, sağlıklı su temininin hastalıkların da önüne geçtiğini aktardı. Mardin’in Kızıltepe İlçesi’nde susuzluk nedeniyle geçen yaz döneminde salgın hastalıklar yaşandığını kaydeden Bakan Eroğlu, şöyle dedi:
 
"Su olmadığı zaman çok büyük problemler oluyor. Dünya Sağlık Örgütü’nün raporuna göre salgın hastalıkların yüzde 90’ı sudan geçiyor. Sağlıklı su verilmezse hastalık ortaya çıkar. Türkiye’de 70- 76 kente sağlıklı su verecek sistemleri kurduk. İstanbul’da kuraklık vardı. Eğer B ve C planlarını uygulamasaydık geçen Mayıs ayından itibaren İstanbul susuzdu. Ciddi ve güzel bir çalışma yaparak İstanbul’a susuzluk sıkıntısı çektirmedik. Yalova’da da su sıkıntısı olacaktı. Yıldırım hızıyla oradan bir dereyi Gökçe Barajı’na aktararak, suyu bitmeden suyu tekrar Yalova’ya teslim ettik."
 
KAYIP, KAÇAK AZALTILMALI’
 
Sudaki kayıp kaçak oranlarının azaltılması konusunda belediyelerin önlem alması gerektiğine vurgu yapan Bakan Eroğlu, Türkiye’nin kayıp kaçak ortalamasının yüzde 43 olduğunu kaydetti. Bu kayıp kaçak oranının su şebekelerinin çok eski olmasından ve su yönetiminin iyi işletilmemesinden kaynaklandığına dikkati çeken Bakan Eroğlu, "İstanbul’da başlattığımız en önemli iş, şebekeleri yenilemek oldu. 1994’te İSKİ’de göreve geldiğimde kayıp oranı yüzde 95’ti. Suyun önemini anlayarak, kayıp ve kaçağın azaltılması gerekiyor. Bu yüzden belediyelerimiz ilk iş kayıp kaçağı azaltmalı" diye konuştu.
 
Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, toplantının ardından gazetecilerin sosyal medya üzerinden yayılan Türkiye’de yaklaşık 400 kişinin gözaltına alınacağı iddialarına ilişkin sorusunu yanıtladı. Bakan Eroğlu, "Söylentilere itibar etmeyin. Bu konuda İçişleri Bakanı gerekli açıklamayı yapacak. Suç işleyen varsa gereken olur. Suçsuz insanların endişe etmesine gerek yok" dedi.
Güncelleme Tarihi: 12 Aralık 2014, 14:51
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER