'Suç İşleyenleri Şoför Olarak Almıyoruz'

Konya Minibüsçüler ve Umum Servis Araçları Esnaf Odası Başkanı Muharrem Karabacak, Mersin’de vahşice öldürülen Özgecan Aslan olayını hatırlatarak, bu tip olayların yaşanmaması için 2011 yılında itibaren önlem aldıklarını ve taciz, tecavüz, hırsızlık, terör gibi suçlara karışan kişileri şoför olarak işe almadıklarını söyledi. Karabacak, toplu taşıma yapan minibüsleri uydu takip sistemiyle takip ettiklerini ve bazı araçlarda güvenlik kamerası olduğunu belirtti.

'Suç İşleyenleri Şoför Olarak Almıyoruz'
Mersin’de Özgecan Aslan’ın öldürülmesini şiddetle kınadığını ifade eden Muharrem Karabacak, cinayeti işleyen kişinin ara sıra minibüs şoförlüğü yaptığını ve geçimini şoförlükten sağlamadığını belirterek, ’’Bu ve bunun gibi canilerin hiçbir kurum ve kuruluşlarda hiçbir meslek gruplarında olmamalarını sağlayarak olaylar vuku bulmadan sorumlu yöneticiler olarak önlemlerimizi almak durumundayız.’’
 
2011 YILINDA ÖNLEM ALDIK
 
Bu tip olayların yaşanmaması için oda olarak 2011 yılından itibaren önlem aldıklarını belirten Karabacak, cinsel taciz ve tecavüz suçu başta olmak üzere hırsızlık, yağma, dolandırıcılık, uyuşturucu madde ticareti ve kullanma, fuhuş, terör, asli kusurlu ve bilinçli taksirli olarak ölümlü trafik kazalarına karışma, alkollü araç kullanma ve hız ihlali suçuna karışmış olan kişileri minibüslerde şoför olarak göreve başlatmadıklarını kaydetti.
 
Bunların dışında diğer kriterlerinin olduğunu belirten Karabacak, ’’Diğer kriterlerimizden bazıları şunlar;en az 3 yıllık sürücü tecrübesine sahip, şoförlük mesleği bakımından bedeni ve psikoteknik açıdan sağlıklı olduklarını gösteren bir sağlık raporunu yetkili sağlık kuruluşlarından her beş yılda bir almış olmak. Minibüsçüler ve Umum Servis Araçları Odası Başkanlığı’ndan ’Şoför Kimlik Kartı’ almış olmak’’ dedi.
 
Minibüsleri uydu takip sistemiyle de takip ettiklerini hatırlatan Karabacak, ’’Olası bir durumda araçlarımıza ulaşmak, yaptığı hız ve kural ihlallerini görmek ve denetim altında tutabilmek amacıyla her bir aracımızı özel yazılımlı araç takip sistemleriyle donattık. Araçlarımız odamız, durak temsilcilerimiz ve araç sahiplerimiz tarafından anlık takip edilmektedir. Konya bununla da yetinmedi yetinmeyecek de. Şu an 530 aracımızın yaklaşık 200 adedinde aracın içini önünü ve arkasını gösteren kameralar mevcut’’ diye konuştu.
 
Güncelleme Tarihi: 17 Şubat 2015, 14:43
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER