'Suç Duyurusu' Açıklaması

‘İstanbul Cumhuriyet Başsavcı Vekili Fikret Seçen‘in koruma aracının ve iki koruma memurunun İstanbul Valisi’nin bilgisi dışında alınması üzerine suç duyurusunda bulunduğu iddialarına ilişkin emniyetten yazılı açıklama geldi.

'Suç Duyurusu' Açıklaması

 

İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nden yapılan açıklama şöyle: “Bugün bazı medya organları ve internet sitelerinde ‘İstanbul Cumhuriyet Başsavcı Vekili Fikret Seçen‘in koruma aracının ve iki koruma memurunun İstanbul Valisi’nin bilgisi dışında kendisinden alınması üzerine, suç duyurusunda bulunduğu’ şeklinde haberler yer almıştır. İstanbul Emniyet Müdürlüğü Koruma Şube Müdürlüğü bünyesinde yapılan yeni görev planlamasından dolayı haklarında koruma kararı olan yaklaşık 20 den fazla şahsı korumakla görevli personellerin yerine başka personel görevlendirmesi yapılmıştır.
 
Bu planlama kapsamında halen hakkında 13.02.2013 tarih ve 2013/313 sayılı İl Koruma Komisyonu Kararı gereğince 4 personel ile koruma kararı bulunan İstanbul Cumhuriyet Başsavcı Vekili Fikret Seçen’in korunması hizmetinde görevli personelden bazıları değiştirilmiş, görevlendirilen personel sayısında herhangi bir azaltma olmamıştır” denildi.
 
Açıklamada, “Terörle Mücadele Kanunu’nun 20. Maddesi 2’inci paragrafında ; “… koruma için ihtiyaç duyulan araç ve gereçler adalet ve İçişleri Bakanlığınca temin edilir…” Koruma Hizmetleri Yönetmeliği’nin 25. Maddesinin Geçici Madde 1 (b) bendinde; “Haklarında alınmış bulunan özel koruma kararı değiştirilen veya kaldırılanlara tahsis edilmiş araçlar ile aynı kişiye birden fazla tahsis edilmiş bulunan araçlar derhal, aracı tahsis etmiş bulunan kurum tarafından geri çekilir” ifadesi yer almaktadır.
 
Bu itibarla hâlihazırda İstanbul Cumhuriyet Başsavcı Vekili Fikret Seçen’e Adalet Bakanlığınca tahsis edilen bir araç bulunduğundan, kendisine Koruma Şube Müdürlüğü tarafından Yönetmeliğe aykırı olarak verilen araç geri alınmıştır. Koruma hizmetine alınan Başsavcı Vekili Fikret Seçen komisyon kararı gereği korunmaya aynı şekilde devam edilmektedir” ifadelerine yer verildi.
Güncelleme Tarihi: 13 Ocak 2014, 20:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER