Su İsteyen Toki Sakinleri Yol Kapattı

Van’da TOKİ tarafından depremzedeler için Kalecik Mevkii’nde yaptırılan konutlarda su sorununlarının çözülmediğini belirten aileler Van-Erciş karayolunu trafiğe kapatıp eylem yaptı.

Su İsteyen Toki Sakinleri Yol Kapattı
Van’da 23 Ekim ve 9 Kasım 2011’de meydana gelen Richter ölçeğine göre, 7.2 ve 5.6 büyüklüğündeki depremlerden sonra TOKİ tarafından Kalecik’te yapılan ve 2 bin 458 ailenin yaşadığı TOKİ konutlarında su sıkıntısı bitmedi. Kalecik TOKİ’de kalan yaklaşık 150 kadın, erkek ve çocuk ellerine aldıkları su bidonlarıyla Van-Erciş karayolunu yarım saat boyunca trafiğe kapatarak eylem yaptı. Yolun trafiğe kapatılması üzerine çevik kuvvet ekibi sevk edildi. Yolu bir süre trafiğe kapatan eylemciler, sularının akmadığını ve çok zor durumda kaldıklarını söyledi. Yolun trafiğe açılması için eylemcilerle görüşen polis zaman zaman zor durumda kaldı. Gerginlikler kısa sürede bitti. Eylemciler, su sıkıntıları nedeniyle büyük sıkıntı yaşadıklarını belirterek, şöyle konuştu:
 
"Buraya geldiğimizden beri sularımız doğru düzgün akmıyor. Ne yapacağımızı bilmiyoruz. Bazen tankerlerle bize su getirmeye çalışıyorlar. Getirdikleri sular benzin kokuyor. Bizim tek isteğimiz su sorunumuzun çözülmesidir."
 
AFAD YETKİLİLERİ İLE GÖRÜŞTÜLER
 
Eylemciler bir süre sonra kapattıkları yol üzerinde yürüyerek Van İL Afet Acil Durum Müdürlüğü’ne yürüdü. AFAD’a gelen eylemciler yetkililer ile görüşmek istedi. Eylem olduğu yere gelen AFAD Van Şube Müdürü Metin Taş eylimcilere sorunun bir an önce çözüleceğini ve kendilerinden sabırlı olmalarını istedi. Eylemcilerin AFAD yetkilisini yuhalaması üzerine ise devreye çevik kuvvet ekipleri girdi. Bir süre itiş kakışların yaşandığı eylemde eylemcilerden seçilen 3 kişi AFAD yetkilileriyle görüştü.
 
BIÇAĞINI ÇEKİP YOLU YOLU TRAFİĞE KAPATTI
 
Yapılan görüşmen ardından dağılan eylemciler arasında bulunan yaşlı bir kişi, Van-Erciş Karayoluna çıkarak yolu kapatmak istedi. Polislerin ikna etmeye çalıştığı yaşlı adam, çektiği bıçağı ile kimsenin yaklaşmamasını istedi. Bir süre polis ekiplerinin ikna etmeye çalıştığı yaşlı adam daha sonra yoldan kalkarak evinin yolunu tuttu. Eylemci grup çevik kuvvet eşliğinde evlerine geri dönerken sorunlarının çözülmemesi durumunda eylemlerini sürdüreceklerini söyledi.
Güncelleme Tarihi: 02 Ağustos 2014, 15:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER