'Su fakirliği sınırının altındayız'

SAMSUN Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Tarımsal Yapılar ve Sulama Bölüm Başkanı Prof. Dr. Yusuf Demir, Türkiye’nin önümüzdeki 30 yılda su fakiri olan bir ülke olacağını, hatta Marmara, Ege ve Akdeniz bölgelerinin belli bir kısmının da su fakirliği sınırının altında olduğunu söyledi.

'Su fakirliği sınırının altındayız'
 
Ondokuz Mayıs Üniversitesi'nin (OMÜ) Tarımsal Yapılar ve Sulama Bölüm Başkanı Prof. Dr. Yusuf Demir, 'su' konusunda önemli açıklamalar yaptı. 
UNESCO raporuna göre dünyada her gün 6 bin çocuğun sağlıklı içme suyu bulamadığından hayatını kaybettiğini belirten Prof. Dr. Yusuf Demir, “Korkunç bir rakam. Şu anda dünyada tam 2.4 milyar insan sağlıklı içme suyunu bulamıyor. Böyle devam ettiği sürece dünyadaki su dağılımı ve adaletsizliğinin arttığını görüyoruz” dedi.
 
'EGE, MARMARA VE AKDENİZ...' 
 
Önümüzdeki 30 yılda Türkiye’nin su fakiri bir ülke olacağını ifade eden Prof. Dr. Demir, "Yıllarca Türkiye’yi su zengini diye söylüyorlardı, yanlış. Türkiye’deki toplam su varlığımız 112 milyar metreküp, nüfusumuz 80 milyon. Böldüğümüz zaman kişi başına bin 300 milyar metreküp su düşüyor. Bir ülkenin su zengini olması için ortalama 8 milyar metreküp suyunun olması lazım. Su fakiri olması için de bin metreküpün altına düşmesi lazım. Bu hızla devam ederse Türkiye önümüzdeki 30 yılda su fakiri olacak. Hatta şunu iddia ediyorum, şu anda Marmara, Ege ve Akdeniz bölgelerinin belli kısımları su fakirliği sınırının altında. Dolayısıyla biz Karadeniz’de biraz şanslıyız. Belki Karadeniz’de su varlıklarımız itibariyle geleceğe yönelik olarak Türkiye’nin yeşil kalacak yegane bölgelerinden birinde yaşıyoruz. Ama Türkiye geneline baktığınızda çok ciddi bir problemin bizi beklediğini görüyoruz" diye konuştu.
Güncelleme Tarihi: 14 Mart 2018, 15:44
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER