STK'lardan Ortak Açıklama

Şırnak’ta faaliyet gösteren 100 sivil toplum kuruluşu temsilcisi, 15 Temmuz darbe girişimine karşı ortak basın açıklaması yaptı.

STK'lardan Ortak Açıklama
Cizre İlçesi’ndeki Orhan Doğan Caddesi üzerindeki Sanat Sokağı’nda bir araya gelen 100 STK’nın oluşturduğu Sivil Toplum Platformu adına Şırnak Ticaret Odası Başkanı Osman Geliş, açıklama yaptı. Cizre’de kısmen devam eden sokağa çıkma yasakları ve operasyonlarda zarar görenlerin mağduriyetlerinin giderilmesini gerektiğini belirten Geliş, şunları söyledi:
 
"15 Temmuz’da askeri darbe girişimi olmuştur. Bu darbe girişiminin amacı sadece yönetimi ele gecirmek değil, aynı zamanda ülkemizde bir iç savaş çıkartarak, ülkemizi küresel güçlere teslim etmektir. Bu darbe girişimi gecesi milletin malı olan uçaklarla, tanklarla, toplarla ve çeşitli silahlarla, başta sivil halk olmak üzere milletin kurumlarına, askeri, polisine acımasızca saldırı düzenlemiş, bu saldırıda yüzlerce masum insan şehit olmuştur, binlercesi de yaralanmıştır. O kanlı gecede hayatını kaybeden tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet, ailelerine başlığı diliyorum. Halkımız darbelerden çok çekmiş, bu süreçte, bu günlerde büyük acılara tanıklık etmiştir. Türkiye’de demokratik siyasal kültürün yeşermesinin önündeki en büyük engel, bu darbelerdir. 21’inci yüzyılda demokrasiler liginde olması gereken Türkiye, böyle bir tabloyu kesinlikle hak etmemektedir. Hepimizin sonu nereye gideceği belli olmayan, uzun bir gece atlattık. Ancak şimdi iktidarıyla, muhalefetiyle, tüm siyasal aktörlere ve yurttaşlarımıza düşen görev; sağduyu ile hareket etmek, ülkeyi kardeş kavgasına sürükleyecek maceralara karşı uyanık olmak, demokrasi ve toplumsal huzuru sonuna kadar savunmaktır. Birbirimizi ötekileştirmeden sorunlarımızın çözümü noktasında, demokratik cumhuriyet, anayasa, meşru zemininde siyasal mücadeleden geçmektedir. Bu zorlu süreci atlattıktan sonra hükümetimizden beklentimiz bulunmaktadır. Bölgemiz, ilimiz ve ilçemizde yaşanan çatışmalı ortamlardan kaynaklanan mağduryetin giderilmesi gerekmektedir."
 
Yapılan konuşmanın ardından kalabalık grup, olaysız bir şekilde dağıldı.
Güncelleme Tarihi: 31 Temmuz 2016, 20:24
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER