'Sözün Bittiği Yerdeyiz'

Mersin’in Tarsus İlçesi’nde kan donduran vahşete kurban giden 20 yaşındaki Özgecan Aslan’ın öğrenim gördüğü Çağ Üniversitesi’nin Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yücel Ertekin, "Çok müessif bir olay, toplumsal travmaya yol açan bir olay. İnsani olarak baktığımızda sözün bittiği yerdeyiz" dedi

'Sözün Bittiği Yerdeyiz'
Çağ Üniversitesi’nin Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yücel Ertekin, Türkiye’yi yasa boğan Özgecan Aslan’ın öldürülüp cesedinin yakılması olayında katil zanlısı Suphi Altındöken’in ’hunharca hislerle öldürme’ suçlaması ile Tarsus Ağır Ceza Mahkemesi’nde katliama yardımcı olanlarla birlikte yargılanacağını, ancak davanın güvenlik nedeniyle başka bir ile de nakledilebileceğini belirtti. Dekan Prof. Dr. Yücel Ertekin, şunları söyledi:
 
"Çok müessif bir olay, toplumsal travmaya yol açan bir olay. İnsani olarak baktığımızda sözün bittiği yerdeyiz. Mahkeme tüm kanıtları toplayacak, yargılamasını yapacaktır. Peşinen bir hüküm vermemiz söz konusu değil ama görünen tabloya bakılırsa ceza yasamızdaki ’hunharca hislerle öldürme’ ile yargılanacak. Cezası sadece ömür boyu hapis değil, ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezasıdır. Suçu sabit görüldüğünde İnfaz hukukuna göre de cezasını çekecektir. Şüphelilerin basından öğrendiğimiz fiillerine göre katmerli, katmerli ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezalarının öngördüğü hususlar var. Ama neticeten ömür boyu ağırlaştırılmış hapis cezası ile cezalandırılır. Ağırlaştırılmış hapis cezasının ömür boyu hapis cezasına göre en belirgin farkı, aflardan yararlanamayacak olmasıdır. Hukukumuzdaki en ağır ceza budur. İnfazı sırasındaki koşullara göre olası bir aftan yararlanabilmesi için 30- 39 yıl hapis yatmış olması gerekir. Önümüzdeki tablo, toplumu ayağa kaldıran, toplumsal travmaya yol açan tarifi zor bir tablo karşısında sözün bittiği yerdeyiz."
 
AFTAN YARARLANAMAYACAK
 
Müebbet hapis ile ağırlaştırılmış müebbet arasındaki en önemli fark, müebbet hapis cezası alan kişilerin 30 yıldan sonra veya af çıkması durumunda salıverilebilmeleri, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası alanların ise hiçbir aftan yararlanamamaları ve ömür boyu hücre içerisinde hapis yatmaları. Ağırlaştırılmış hükmü alanların cezalarının nasıl infaz edileceği ise ilgili yasa ve tüzükte belirtilen yaptırımlarla uygulanıyor. Bu konudaki bazı hükümler şöyle:
 
"Hükümlü, tek kişilik odada barındırılır. Hiçbir suretle ceza infaz kurumu dışında çalıştırılamaz ve kendisine izin verilmez. Kurum iç yönetmeliğinde belirtilenlerin dışında herhangi bir spor ve iyileştirme faaliyetine katılamaz. Cezasının infazına, hiçbir surette ara verilemez."
 
SOSYAL MEDYA İDAM İSTİYOR
 
Özgecan Aslan’ın, evine dönerken bindiği minibüsün şoförü tarafından hunharca öldürülmesine tepkiler, sosyal medyada geniş yer almaya devam ediyor. İnfial içerisindeki birçok paylaşımcı, katilin idamını isteyen mesajlar yayınladı.
 
Facebook’ta ’Suphi Altındöken idam edilsin’, ’Özgecan’ın katili asılsın’ şeklinde sayfalar oluşturuldu. Binlerce kişi sayfalarında Özgecan Aslan’ın sağlık fotoğraflarını paylaştı. Genç kızın fotoğraflarının altına ailesi için başsağlığı içeren ve üzüntülerini dile getiren yorumlar yazılırken, katil zanlısının fotoğrafına ’İdam edilsin’ yorumları yazıldı. Katil zanlısının en çok paylaşılan fotoğrafı ise yüzünde Özgecan Aslan’ın tırnak izlerinin bulunduğu fotoğrafı oldu.
 
TWITTER’DA TRENDING TOPIC OLDU
 
Özgecan Aslan’ın vahşice öldürülmesi, sosyal medya kanallarından Twitter’da da en çok paylaşılan konu oldu. Genç kızın öldürülmesinden büyük üzüntü duyanların duygularını dile getirip tweet atarken kullandıkları #ÖzgecanAslan hashtagi, Twitter’ın hem Türkiye hem de dünya gündeminde trending topic listesinin ilk sırasına yerleşti. Trending topic listesinin ikinci sırasında ise genç kızın katil zanlısı Suphi Altındöken’in idam edilmesini isteyenlerin açtığı #İdamCezasıGeriGelsin hashtagi yer aldı.
 
REKTÖR: KADINA ŞİDDET DERİNLEŞİYOR
 
Özgecan’ın Psikoloji Bölümü öğrencisi olarak her gün Mersin’den gidip geldiği Tarsus İlçesi sınırlarındaki Çağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. H. Çetin Bedestenci de olay nedeniyle mesaj yayınladı. Prof. Dr. Bedestenci’nin mesajı şöyle:
 
"Sevgili öğrencimiz Özgecan Aslan’ı elim bir olay sonucu kaybetmenin derin üzüntü içerisindeyiz. Ailesine, Çağ Camiasına ve sevenlerine sabır diliyorum. Ülkemizde gittikçe derinleşen kadına şiddet olayları her geçen yıl korkutucu rakamlara ulaşmaktadır. Anıt Sayaç verilerine göre; 2012’de 139, 2013’de 231, 2014’de ise 287 kadın cinayeti işlendi. Unutulmamalıdır ki, hepimiz bir ailenin evladı, hepimiz bir anne babanın canıyız. Hiçbir birey, hiçbir koşulda şiddeti hak etmez. Suçlular en ağır şekilde cezalandırılırken; potansiyel suçlular, suça teşvik edilmeden topluma kazandırılarak, sosyal bilinç düzeyi artırılmalı ve sağduyulu, birbirine saygılı bir toplumun ivedilikle temellerinin atılması için çalışılmalıdır. Bu elim olayı şiddetle kınıyor, hiçbir hafifletici gerekçesi olmayan bu vahşeti işleyen gözü dönmüş suçluların en ağır cezalar ile yargılanacağı ve hüküm giyeceği konusunda adalete güveniyor, ’kadına yönelik şiddet vakalarının’ ivedilikle önüne geçilmesi için acil önlemler alınması gerektiğine inanıyorum. Hepimizin başı sağ olsun."
Güncelleme Tarihi: 15 Şubat 2015, 13:52
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER