Sorgun'da Baharın Müjdesi Çiğdem Şenliği

Yozgat’ın Sorgun ilçesine bağlı Aşağıcumafakılı Köyünde çiğdem gezdirme geleneğini yaşatmak amacıyla bu yıl ilk kez ’Çiğdem Şenliği’ düzenlendi.

Sorgun'da Baharın Müjdesi Çiğdem Şenliği
Baharın gelişini müjdeleyen Çiğdem Şenliği renkli görüntülere sahne oldu. Kırlardan toplanan çiğdem çiçeklerini ağaç dallarına dizen çocuklar, toplu halde "Çiğdem çiğdem çiçecik, emmim oğlu köçecik, yağ verenin oğlu olsun, bulgur verenin kızı olsun" şeklinde mani söyleyip, yağ ve bulgur topladılar. Toplanan yağ ve bulgur ise köy meydanında çiğdem çiçekleri ile karıştırılıp ’çiğdem pilavı’ olarak pişirildi. Unutulmayan yüz tutmuş çiğdem gezdirme geleneğini yeniden yaşatmak istediklerini belirten Aşağıcumafakılı Köyü Muhtarı Yakup Yılmaz, "Bundan böyle her yıl Mart ayında baharın andıracak bir şenlik düzenlemeyi düşünüyoruz. Şu anda kırda topladığımız bu çiğdemleri, köyde ev ev dolaşıp yağ ve bulgur toplayıp, çiğdem pilav yapmayı düşünüyoruz" dedi.
 
Köy halkından Mahmut Eser ise bu yıl ilk kez Çiğdem Şenliği düzenlediklerini belirtirken, "Kırda çocuklar ile birlikte topladığımız bu çiğdem çiçekleri ile pilav yapıp köy halkı ile birlikte toplu halde afiyetle yiyeceğiz" dedi. Pilav şenliğine katılan Sorgun Belediye Başkanı Ahmet Şimşek de böylesi güzel bir ananeyi yaşatmalarından dolayı köy halkına teşekkür etti, şunları söyledi:
 
"Cemreler önce havaya, ardından suya, daha sonrasında ise toprağa düşerek böyle güzelim çiğdemler ortaya çıkıyor. Toprak uyanmaya ve ardından çiğdemler ortaya çıkmaya başlıyor. Baharın müjdecisi olan böyle güzel günlerde bir arada olmak bizleri mutlu ediyor. İnşallah kötü günler görmeyip, hep güzel günlerde bir arada oluruz" diye konuştu.
Güncelleme Tarihi: 07 Mart 2015, 12:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER