Son Çare Natlius...

Doğu Akdeniz'de Suriye tarafından düşürülen RF-4 uçağını arama çalışmalarına, ''Nautilus'' gemisi de katılacak.

Son Çare Natlius...

Doğu Akdeniz'de uluslararası hava sahasında Suriye tarafından düşürülen Hava Kuvvetleri Komutanlığı'na ait RF-4 uçağının arama çalışmalarına katılmak üzere hazırlanan ''Nautilus'' gemisinin bugün İstanbul'dan yola çıkması bekleniyor. Dışişleri Bakanlığı kaynaklarından alınan bilgiye göre, Ege ve Akdeniz'de bilimsel araştırmak yapmak üzere Türkiye'de bulunan ''St. Vincent Grenadines'' bayraklı ''Nautilus'' adlı araştırma gemisinin, Dışişleri Bakanlığı'nın yaptığı temaslar çerçevesinde çok kısa sürede arama kurtarma faaliyetlerine katılmasına karar verildi.
Geminin, Türkiye'deki bilimsel araştırma faaliyetlerini erteleyeceğini ve arama-kurtarma faaliyetlerine katılmak üzere bugün İstanbul'dan yola çıkmasının beklendiğini belirten kaynaklar, geminin 2 günde arama bölgesine ulaşacağını ifade etti.
Yetkililer, ''Nautilus'' gemisinin arama-kurtarma faaliyetlerine iştirak edeceğinin Suriye tarafına da bildirildiğini kaydetti.
Türk yetkililerin de bulunacağı arama faaliyetlerinin, Türkiye'nin kontrolünde gerçekleştirileceği bildirildi.

Amerikan Deniz Araştırmaları Vakfı'na ait ''Nautilus'', Ege ve Akdeniz'de araştırmalar yapmak amacıyla 2008 yılından beri Türkiye'de bulunuyor. Uzunluğu 65 metre, genişliği 10 metre olan dünyanın en ünlü araştırma gemisi ''Nautilus''un sahip olduğu donanım, ''Titanik'' başta olmak üzere ''Bismark'', ''Lusitania'' gibi birçok tarihi geminin bulunmasında da kullanıldı.
En son teknoloji ürünü, uzaktan kumandayla yönetilen ve deniz altında binlerce metre derinlikte araştırma yapma imkanı veren ''Hercules'', ''Argus'', ''Diana'' ve ''Echo'' araçlarıyla donanımlı olan geminin, sahip olduğu özel aydınlatma ve 6 standart kamerayla deniz altında belli bir bölge taranabiliyor.
İki yüksek çözünürlüklü sonar tarama cihazına sahip olan araç, aynı zamanda indiği derinliklerden numune toplayabiliyor.

Güncelleme Tarihi: 29 Haziran 2012, 18:35
YORUM EKLE

banner47