banner9

Soma'da Toplu Sünnet Düğünü

Manisa’nın Soma İlçesi’nde, 13 Mayıs 2014 tarihinde meydana gelen faicada yaşamlarını yitiren madencilerden Ali Yüksel’in 10 yaşındaki oğlu Furkan Yüksel ile Ferhat Tokgöz’ün 4 yaşındaki oğlu Selim Tokgöz için sünnet düğünü yapıldı.

Soma'da Toplu Sünnet Düğünü
 
Türkiye, Furkan Yüksel ve ikizi Betül Yüksel’i, Soma’daki faciada yaşamını yitiren 301 kişiden biri olan babaları Ali Yüksel’in mezarına bıraktıkları mektuplarla tanıdı. Cennete gittiğini düşündükleri babalarının mezarına bıraktıkları notta, Betül pilot olmak istediğini, ikizi Furkan ise önce pilot sonra ise astronot olmak istediğini belirtmişti. İki kardeş, mektuplarındaki bu hayallerinin gazete ve televizyonlarda haber olmasının ardından dünyadaki üç uzay kampından biri olan Ege Serbest Bölgesi’ndeki Uzay Kampı Türkiye’de 6 gün boyunca ağırlandı. İkizler, astronotların ay yürüyüşünü ve uzay uçuş görevini simülatörlerle adeta gerçekmiş gibi yaşadı. Gazeteci - yazar Yılmaz Özdil, facianın ikinci yıldönümü olan geçen 13 Mayıs’ta bir kez daha onları kaleme alıp, Furkan’ın 22 Mayıs’ta sünnet düğünü olduğunu duyurup, "Gelin, hep beraber kirvesi olalım" çağrısında bulundu.
 
Özdil’in bu çağrısı ile bisiklet, uçurtma, tavla, satranç takımı, futbol topu, saat, kolye, oje, parfüm, kitap gibi Türkiye’nin pek çok yerinden hediye yağdı. Evine kargo araçlarından biri geldi, biri gitti. Furkan’ın köpeği Tarçın da unutulmadı. Tarçın için de poşetler dolusu mama, tasma gibi çeşitli hediyeler gönderildi. Furkan ve ailesi gelen çok sayıdaki hediye karşısında şaşkına uğrarken, fazla hediyeleri başkalarıyla paylaşma kararı aldı.
 
Furkan için bugün Atatürk Mahallesi, doktor Atıf İkiz Sokak’taki evlerinin önünde sünnet düğünü düzenlendi. Törene, Türk Copper Motosiklet Kulübü’nün İzmir’den gelen üyeleri, Furkan’ın yakınları ve komşuları katıldı. Gönüllü olarak törene katılan Bodrum Sunu Sahne ekibi palyaço ve çeşitli akrobasi gösterileriyle Turgutlu Mehteren Takımı da çaldıkları marşlarla düğüne renk kattı. Daha sonra oluşturulan faytonlu düğün konvoyu eşliğinde ilçe turu atıldı. Sünnet kıyafetleri giyen Furkan Yüksel, "Heyacanlıyım. Çok yerden arkadaşlarım sünnet düğünüme katıldı. Hediyeler geldi. Herkese teşekkür ederim" dedi.
 
Ardından aynı faciada yaşamını yitiren madencilerden Ferhat Tokgöz’ün 4 yaşındaki oğlu Selim Tokgöz’ün Soma Linyit Spor Salonu’nda yapılan sünnet merasimine geçildi. Burada da aynı şekilde gösteriler sunuldu. Sünnet törenine katılan çocuklara çeşitli hediyeler dağıldı. Küçük Selim’in kirveliğini aynı gün sünnet düğün olan Furkan Yüksel’in amcası Erhan Yüksel yaptı.
Güncelleme Tarihi: 22 Mayıs 2016, 16:51
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER