Soma'da Özelleştirme Tepkisi

Manisa’nın Soma İlçesi’nde faaliyet gösteren Soma B Termik Santrali’nin özelleştirilmesine karşı çıkan Soma Elektrik Üretim ve Ticaret A.Ş. (SEAŞ) çalışanları, imza kampanyası başlattı.

Soma'da Özelleştirme Tepkisi
 
Soma Esnafı ve Nakliyeciler Kooperatifi üyeleri ile birlikte Soma B Termik Santrali’nin özelleştirilmesine karşı çıkan SEAŞ çalışanları, Gazi Osmanpaşa Caddesi üzerinde bulunan Tes-İş Sendikası önünde toplandı. Konuyla ilgili imza kampanyası başlattıklarını açıklayan Tes-İş Sendikası Soma Şube Başkanı Bedri Demirarslan, "Üretimine başladığı günden beri ilçemizin gelişmesinde öncü olan termik santralimizin özelleştirilmesi ile karşı karşıyayız. Diğer illerde yapılan özelleştirmelere bakıldığında, özelleştirmenin işsizlik, yoksulluk, taşeronlaşma, sendikasızlaştırma getirdiği görüldü" dedi.
 
Soma’nın büyük bedeller ödediğini savunan Başkan Bedri Demirarslan, kamu eli ile işletilen termik santral ve ocakların ilçede bir denge unsuru olduğunu söyledi. Santralin satılması durumunda bu dengenin bozulacağını öne süren Demirarslan, "Bedelini de sadece çalışanlar değil bütün Somalılar ödeyecek. Kömür sahaları özel sektöre verilerek, karşılığında santral kuracak anlaşmalar yapılıyor. Buna itirazımız olmadı. Ama kamu eli ile işletilen mevcut santralimizin satılma mantığı hükümetin yanlış politikalarının bir sonucudur. Termik santraller kamunun elinde kalmalıdır. Halkımız her yapılan enerji özelleştirmelerinden sonra pahalı elektrik kullanmak zorunda kalacak. İşçimizle, esnafımızla, köylümüzle, işsizlerimizle ve bütün halkımızla birlikte özelleştirmeye ’Hayır’ diyoruz" diye konuştu.
 
Soma’daki büyük maden kazasını hatırlatan Demiraslan, şehit yakınlarının kamuda istihdam edilmesi gerekirken sorumluluktan kaçıldığını iddia etti. Hükümete ve Manisa milletvekillerine seslenen Başkan Demirarslan, son olarak "Soma’nın acısını arttırmayın. Bu özelleştirmeden vazgeçin. Tüm Soma halkımızdan özelleştirmeye karşı başlattığımız imza kampanyasına destek vermelerini bekliyoruz" dedi.
Güncelleme Tarihi: 29 Eylül 2014, 18:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER