Soma'da Öğretmenlerden Eylem

Manisa’nın Soma İlçesi’nde, Birleşik Haziran Hareketi’nin ’Laik ve bilimsel eğitim için bugün okula gitmeyin’ çağrısına, KESK’e bağlı Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim-Sen) Soma Şubesi üyesi bir grup öğretmen de destek verdi. Derslere girmeyen öğretmenler, basın açıklamasıyla hükümetin politikalarını protesto etti.

Soma'da Öğretmenlerden Eylem
 
Birleşik Haziran Hareketi’nin ’Laik ve bilimsel eğitim için bugün okula gitmeyin’ çağrısına yaklaşık 30 kişi, Cengiz Topel Meydanı’nda toplandı. ’Baskılar bizi yıldıramaz’ ve ’Demokratik, laik, bilimsel eğitim’ sloganları atan grup adına basın açıklamasını, Eğitim-Sen Soma Temsilcisi Sait Sürül yaptı.
 
İktidarın eğitim politikalarını eleştiren Sürül, "Siyasi iktidar; eğitimde bilimsel, laik ve demokratik ilke ve değerleri temel almak yerine farklı din, mezhep ve kimlikleri yok sayan ayrımcı, ötekileştirici politikaları hayata geçirmektedir" dedi.
 
Son Milli Eğitim Şurası’nda alınan kararları hatırlatan Sürül, "Eğitimde 4+4+4 dayatması sonrasında gündeme getirilen karma eğitimi kaldırma girişimleri, öğrencileri imam hatiplere yönlendirme, normal ortaokullar içinde imam hatip sınıflarının açılması, reşit olmayan kız çocuklarının zorla başının kapatılması, okullara zorunlu mescit uygulaması, ders kitapları ve müfredatta dini söylemlerin kullanılması ve son olarak içeriği itibariyle din şurası şeklinde gerçekleşen 19’uncu Milli Eğitim Şura’sında alınan kararlar bizler için bardağı taşıran son damla olmuştur" diye konuştu.
 
Grup basın açıklamasının ardından sessizce dağıldı.
 
 
Güncelleme Tarihi: 13 Şubat 2015, 15:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER