Soma'da Kritik 'Kapatma' Kararı

Manisa’nın Soma ilçesinde Soma Kömür İşletmeleri A.Ş.’nin Işıklar maden Ocağıyla ilgili aldığı kapatma kararı sonrası Soma Kaymakamı Bahattin Atçı, Kaymakamlıkta basın toplantısı düzenledi.

Soma'da Kritik 'Kapatma' Kararı
Manisa’nın Soma ilçesinde Soma Kömür İşletmeleri A.Ş.’nin Işıklar maden Ocağıyla ilgili aldığı kapatma kararı sonrası Soma Kaymakamı Bahattin Atçı, Kaymakamlıkta basın toplantısı düzenledi. Atçı, şunları söyledi:
 
"Soma Kömürlerine ait ışıklar ocağında üretim faaliyeti durdurulmuştu, ancak firmanın bu durdurma gerekçelerini ortadan kaldırdım demesi üzerine hem Maden İşleri Genel Müdürlüğü’nün yetkilileri ve Çalışma Bakanlığı İş Güvenliği Müfettişlerince tekrardan denetlenmişti. Bu denetimler neticesinde 3’üncü ayakta 30 metrelik bir alanda üretim faaliyetine izin verilmişti. Ancak diğer ayaklarda ise firma kendini üretime hazır hale getirmek için yine tarama ve tamirat işlerine devam ederken 30 metrelik alanda üretim faaliyeti tamamlandı. 3’ncü ve 4’ncü ayakta tamamen üretime geçmek için firma yazılı başvuruda bulundu. Bunun üzerine Maden İşleri Genel Müdürlüğü’nden gelen uzmanlar hazır hale geldiğini bildiren raporlarını yazdılar ve bize ulaştırdılar. Ancak Çalışma Bakanlığı İş Güvenliği Müfettişleri, henüz kararını vermedi. En son İş Teftiş Kurulu Başkanlığı ile görüştüğümüzde bir iki eksiklik bulduklarını söyledi. Bana ’madencilik sektöründe bu eksikliklerin giderilmesi çok zor olan eksiklikler değil, bu eksikler tamamlandıktan sonra biz tekrar gelip bakacağız, eğer giderilmiş ise açılmasına izin vereceğiz’ şeklinde ifadede bulundular."
 
PAZARTESİ GÜNÜ İŞ MÜFETTİŞYLERİNDEN İNCELEME
 
Firma yetkililerinin sonrasında eksiklikleri giderdiklerini söylediklerini belirten Atçı, "Önümüzdeki 20 Ekim Pazartesi günü firma, İzmir’deki Çalışma Bakanlığı İş Teftiş Kurulu Müfettişliğine başvuracak daha sonra ise müfettişler gelip bakacak. Eğer firma yetkililerinin dediği gibi bu eksiklikler giderilmiş ise üretim faaliyetine geçilecek" dedi. 
 
ÜRETİM BAŞLAMAZSA SOMA’DA SORUNLAR ÇIKABİLİR
 
Soma Holding patronu Alp Gürkan ile görüştüklerini belirten Soma Kaymakamı Bahattin Atçı, "Alp Gürkan maden ocaklarındaki çalışmaları sürdüremediklerini, işi tatil edeceklerini, ocaklarda bozulmalar olduğunu dile getirdi. Ocakların kapanması durumunda işçiler işsiz kalacak. Bir grup işçi ziyaretime geldi. Yürüyüşler yapacaklarını söylediler. Ben de 20 Ekim Pazartesi gününü beklemelerini söyledim. Pazartesi gününden sonra üretim faaliyeti başlamazsa Soma’da bazı sorunlar çıkabilir" diye konuştu.
Güncelleme Tarihi: 10 Ekim 2014, 19:35
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER