Soma Maden Şehitliği Anıtı İnşaatına Başladı

Manisa’nın Soma İlçesi’nde, geçen 13 Mayıs’ta meydana gelen kömür ocağı faciasında hayatını kaybeden 301 madenciden 39’unun toprağa verildiği ilçe mezarlığında Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılacak olan Maden Şehitliği Anıtı için çalışmalara başlandı. Şehitliğin, facianın ilk yıl dönümü olan 13 Mayıs 2015 tarihine yetiştirilmesinin hedeflendiği bildirildi.

Soma Maden Şehitliği Anıtı İnşaatına Başladı
Manisa Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Yılmaz Gençoğlu, Soma’daki faciada yaşamını yitiren madencilerin mezarlarını ziyaret edip, dua etti. Yapımına geçen 20 Şubat’ta başlanan şehitlikle ilgili çalışmaları inceleyen Gençoğlu, yüklenici firma yetkililerinden bilgi aldı. İncelemeleri sırasında Manisa Büyükşehir Belediyesi Soma Koordinatörü Oğuz Belgül de eşlik etti.
 
Maden Şehitliği Anıtı çalışmalarının yaklaşık 60 gün süreceğini dile getiren Gençoğlu, "Büyükşehir Belediye Başkanımız Cengiz Ergün maden şehitlerimiz için bir anıt mezar hazırlanması yönünde talimatları olmuştu. Hazırlanan proje doğrultusunda ihalesini geçtiğimiz ay gerçekleştirdik. Bu ihale doğrultusunda da yüklenici firma 10 gün önce inşaat çalışmalarına başladı. Şu an gerekli tesviye çalışmaları yapılıyor. Daha sonra yürüyüş yolları, havuz yapılacak, mermer, granit kaplama ve mezarlıkların dizaynı gerçekleştirilecek. Anıta gelen yollarında rehabilite çalışması yapılacak. Proje kapsamında anıtta bir peyzaj çalışması da gerçekleştirilecek. Tabi tüm şehitlerimiz burada defnedilmedi. Ama hepsinin anısını yaşatabilmek adına, isimlerini burada yapılacak olan anıta yazacağız. Umarım bir nebzede olsa onlara olan vefa borcumuzu yerine getirmiş oluruz" dedi.
 
Türkiye’nin bir daha böylesi elim bir facia yaşamaması dileğinde de bulunan Gençoğlu, anıtta, dingin bir havuzun içinde yanan kömür figürü ve onun her iki yanında boylu boyunca sıralanacak mermer kaideler üzerine madenci fenerlerinin yer alacağını da kaydetti.
 
Şehitliğin facianın ilk yıl dönümü olan 13 Mayıs 2015 tarihine kadar yetiştirilmesinin hedeflendiği bildirildi.
Güncelleme Tarihi: 01 Mart 2015, 17:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER