Soma Maden Faciasında İnceleme

Manisa’nın Soma İlçesi’nde 301 madencinin yaşamını yitirdiği faciadan 21 ay sonra yangının ilk çıkış yerinde mahkeme heyeti, bilirkişilerle birlikte inceleme yapmak üzere ocağın bulunduğu sahaya geldi. İdari binada avukatlar ve bilirkişilerle bir araya gelen mahkeme heyetinin, kendilerini için hazırlanan özel monoray maden aracıyla, ocağa inecekleri açıklandı. Maden sahası çevresinde ve girişinde jandarma ile özel güvenlik elemanları da sıkı önlemleri aldı. 

Soma’da 13 Mayıs 2014 tarihinde meydana gelen faciada, 301 madenci yaşamını yitirdi. Facianın ardından başlatılan adli soruşturmada, 46 sanık, ’Olası kastla öldürme’, ’Bilinçli taksirle birden fazla kişinin ölümü ile birlikte birden fazla kişinin yaralanmasına neden olma’, ’Neticesi sebebiyle ağırlaşmış yaralama’ suçlarından 301 kez, 2 yıldan 25 yıla kadar hapis cezası istemiyle Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanmaya başladı. Halen yargılanması süren davanın geçen Aralık ayında yapılan duruşmasında Mahkeme Başkanı Aytaç Ballı ve hakim üyeler, bilirkişi heyeti ile birlikte ocakta keşif yapılmasına karar verdi.
 
YOĞUN GÜVENLİK ÖNLEMLERİ ALINDI
 
Faciadan sonra bilirkişi heyetleri ve müfettişlerce ocakta 4 kez inceleme yapıldı. Bilirkişi heyetinin hazırladığı ve davanın iddianamesinin temelini de oluşturan rapora, hem sanıklar, hem de avukatları yeterli bulmayıp tepki gösterdi. Ocakta bu kez yapılacak incelemede, yangının ilk çıkış noktası olarak bilinen U 3 bölgesine ilk kez girilip araştırılacak.
 
AVUKATLARDAN KIRMIZI KARANFİL
 
Bu arada ocağa ilk olarak mağdur ailelerin avukatları geldi. ÇHD Genel Başkanı Avukat Selçuk Kozağaçlı ve Sosyal Haklar Derneği Genel Başkanı Avukat Can Atalay başta olmak üzere, mağdur ailelerin avukatları maden sahası girişinde bir süre bekledi. Ardından, faciada yaşamlarını yitiren 301 madenci anısına ocak girişine bırakmak üzere getirdikleri kırmızı karanfillerle içeriye girdi.
 
Avukatlardan sonra da, mahkeme heyeti bilirkişilerle birlikte ocağın bulunduğu alana jandarma eskortuyla geldi. Bu arada, kazadan sonra işsiz kalan bir grup madenci de, açıklama yapmak üzere ocağa geldi, ancak jandarma tarafından yaklaşık 20 kişilik grup uzaklaştırıldı.
Güncelleme Tarihi: 05 Şubat 2016, 11:42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER