banner51

Sokakta Kurban Kesmeyin, Kıyma Çektirmeyin

Türkiye Kasaplar ve Besiciler Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi ve Kayseri Kasaplar ve Besiciler Odası Başkanı Adnan Aydın, kurbanların gelişi güzel kişilere kestirilmemesini, sokakta, bakkala, manava, berbere, bina görevlilerine kıyma haline getirilmesi için et çektirmemelerini istedi. 

Sokakta Kurban Kesmeyin, Kıyma Çektirmeyin
 
Adnan Aydın, sokak ortası, izinsiz mekanlarda sağlıklı olmayan koşullarda et çekenlere ağır para cezaları uygulanacağını söyledi. Kasaplar ve Besiciler Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi ve Kayseri Kasaplar ve Besiciler Odası Başkanı Adnan Aydın, kurban bayramında kesim için büyükbaş hayvan kesip yüzüp 8 parçaya ayırma 150 TL, büyük baş sade baş kesimi 75 TL, küçükbaş kesip yüzüp dört parçaya ayırma 50 TL, küçükbaş sade kafa kesimi 25 TL olduğunu söyledi. Bayram öncesi kasap esnafını ve geçici kasaplık yapacak kişileri sınavdan geçirip kart verdiklerini söyleyen Aydın, şöyle dedi:
 
"Odamız sınavla ’kurban kesme’ yaka kartı vermektedir. Vatandaşlarımız kurbanı ehil kişilere kestirmeli ve kurban kesim yaka kartına özellikle dikkat etmelidir. Kurban Bayramı’nda et çekme işini “bayram öncesi et çekilir” duyurusu asarak, kasap olmayan bakkal, berber, manav dükkanlarında, sokak ortalarında veya bina görevlileri, paslı kıyma makinalarını kurarak hijyenik olmayan şartlarda insan sağlığını hiçe saymak suretiyle maalesef kıyma çekimi yapılmaktadır. 14 yıldır itibaren ilçelerimizde Kurban hizmetleri komisyonları kurulmaktadır. Bu komisyonlar, sokak ortasında izinsiz mekanlarda gayri sıhhi şartlarda et çekimine izin verilmemesi ve bu işi Belediye Zabıta Müdürlüklerinin önlemesi yönünde karar almaktadır. Ama, yıllardır Belediye zabıta ekiplerinin bu duruma duyarsız kaldıkları görülmektedir. Yetkililerden daha duyarlı olmalarını bekliyoruz."
Güncelleme Tarihi: 29 Eylül 2014, 13:11
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER