banner9

Sokak Hayvanlarına Yardım Eli

İstanbul,Sokak Hayvanlarını Koruma, Yaşatma, Rehabilitasyon ve Eğitim Derneği (SOHAYKO), Şile İstaç Madenler Mevkii’de, soğuk havada yaşama tutunmaya çalışan sokak hayvanlarına yardım eli uzattı.

Sokak Hayvanlarına Yardım Eli
MARTILARI YİYEREK BESLENİYORLAR
 
SOHAYKO başkanı E. Yasin Yılmaz yaptığı açıklamada, bölgede kısırlaştırılmamış çok sayıda köpek bulunduğunu belirterek, “Yavruların bu alanlarda yaşaması zor ve imkansız. Çünkü çöplükten gelen gıdalar ile besleniyorlar. Biz mama desteği versek de acıktıklarında çöp artıkları ile karınlarını doyuruyorlar. Bu nedenle hayatlarını kaybediyorlar. Yetişkin köpekler de öyle aç kaldıklarında martıları yakalayarak yiyorlar, karınlarını doyuruyorlar” dedi. Yılmaz, bölgede 7 yavrunun öldüğünü ve bir çok yetişkin köpeğinde hayatını kaybettiğini söyledi.
 
KÖPEKLER ÇÖPLÜK VE MADENLER BÖLGESİNE TERK EDİLİYOR
 
Hasta köpeklerin beslenmesi ve tedavisi için İBB Veteriner İşleri Müdürlüğü ile koordineli hareket ettiklerini belirten Yılmaz, bölgede bulunan köpeklerin bir çoğunun çevre belediyelerden bölgeye terk edildiğini söyledi. Çöplük bölgesine çevre belediyelerce terk edilen sokak hayvanlarının küpelerinden ve chiplerinden hangi belediye ait olduğunu tespit ettiklerini dile getiren Yılmaz, “Bu tespitlerimizi köy muhtarlarımız ile tutanak haline getirdik. Bu tutanakları İdare Mahkemelerine ve Orman Su İşleri Bakanlığı ile paylaşacağız” dedi. İSTAÇ Madenler bölgesine kulübeler yaptıklarını aktaran Yılmaz, “Kar yağdığında sığınacakları bir yer yok. Akşamları uyuyacakları yerleri yok. Bunun için kalabalık bir ekiple bölgede kulübeler yapmaya devam edeceğiz” dedi.
 
Güncelleme Tarihi: 07 Ocak 2016, 14:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER