banner9

Sokağa Çıkma Yasakları İzmir'de Protesto Edildi

İzmir Barış Bloğu, Cizre ve diğer ilçelerdeki sokağa çıkma yasaklarını basın açıklamasıyla protesto etti. Basın açıklamasını yapan Zeki Gül, daha fazla gözyaşı dökmek ve daha fazla tabut taşımak istemediklerini söyledi.

Sokağa Çıkma Yasakları İzmir'de Protesto Edildi
Barış Bloğu üyesi olan çeşitli sivil toplum kuruluşlarıyla siyasi parti temsilcileri Kıbrıs Şehitleri Caddesi üzerinde toplandı. Son günlerde yaşanan olayları da göz önünde bulunduran polisin de önlem aldığı basın açıklamasını blok sözcüsü Zeki Gül yaptı.
 
Daha fazla gözyaşı dökmek ve daha fazla tabut taşımak istemediklerini söyleyen Zeki Gül, "Her gün acı haberler alıyoruz. Asker, polis, gerilla, genç, kadın, çocuk cenazelerinin sonu gelmiyor. Kaç kişi öldü, tam sayısını bilemez olduk. Ölenlerin isimlerini hatırlamakta zorlanıyoruz. Ülkenin dört bir yanında cenazelerde akan gözyaşları sel oldu. Sıkılan her kurşun gencecik bedenlerle birlikte yüreklerimizi ve kardeşliğimizi parçalıyor. Her ölümün ardından, binlerce yıldır birlikte yaşadığımız bu topraklarda toplumsal barış ve geleceğimiz adına duyduğumuz kaygı daha da büyüyor. Savaş ya da terörle mücadele adı ne olursa olsun. Devletini hiçbir güvenlik çabası ve otoriteyi tesis etme girişimi, böylesi temel hakların özüne dokunan, kesintisiz süren biri sokağa çıkma yasağının gerekçesi olamaz. Uluslararası hukuk normlarına göre, bu ağır insan hakkı ihlali ve suçtur. Cizre’de uygulanan bu akıl ve vicdan dışı uygulama, giderek yaygınlaştırılıp, diğer il ve ilçelerde de yaşama geçiriliyor. Son genel seçimlerde ortaya çıkan sonuçları içine sindiremeyen AKP; tecelli eden toplumsal iradeyi, adeta cezalandırmak ve yeniden iktidara gelmek için savaştan medet umuyor ve evlatlarımızı ateşe atıyor. Yaşamın değil ölümün dili hakim kılınmaya çalışılıyor. Artık yeter. Çekin ellerinizi tetikten. Silahları derhal susturun. Operasyonları durdurun. Sokağa çıkma yasaklarına, sıkıyönetim uygulamalarına son verin. Müzakereleri yeniden başlatın" dedi.
 
Grup basın açıklamasının ardından dağıldı.
Güncelleme Tarihi: 14 Eylül 2015, 19:43
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER