'Siyasi Mülahazalarla Hizmet Etme Lüksümüz Yok'

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’nin Nisan ayında düzenlenen ilk oturumunda, önümüzdeki dönem meclise başkanlık edecek Meclis 1. Başkan Vekili, Meclis 2. Başkan Vekili, Meclis komisyon üyeleri ile Encümen üyelerinin seçimi yenilendi.

'Siyasi Mülahazalarla Hizmet Etme Lüksümüz Yok'
 
İBB Başkanı Kadir Topbaş’ın başkanlık ettiği oturum, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın söylenmesiyle başladı.
 
TOPBAŞ: SİYASİ MÜLAHAZALARLA HİZMET ETME LÜKSÜMÜZ YOK
 
Meclisi yöneten İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, siyasi kimliklerinden öte, yerel yönetimde hizmet ederken birlikte, müşterek adım atmayı arzu ettiklerini vurguladı.
 
Kentin her köşesinin kalkınması gerektiğini belirten Topbaş, “Siyasi mülahazalarla hizmet etme lüksümüz yok. Şehrin dengelerini ve balansını bozmaya hakkımız yok. Bu nedenle siyasi değerlendirme yapmadan, hep birlikte hizmet etmek zorundayız diye konuştu.
 
"SİYASETİN GERGİN ORTAMINI GERİDE BIRAKALIM"  
 
Huzurlu bir meclis ortamı ile Türkiye’ye model olmak istediklerini dile getiren Topbaş, “Siyasetin gergin ortamını geride bırakacak, hatta model olabilecek bir uygulama ortaya koyabilmeyi umuyorum dedi.
 
MECLİS BAŞKAN VEKİLLERİ DEĞİŞMEDİ
 
Kadir Topbaş’ın konuşmasından sonra yapılan seçimde, Meclis 1. Başkan Vekilliği’ne 163 oyla Ak Parti’li Ahmet Selamet yeniden seçildi. Meclis 2. Başkan Vekilliği’ne de yine 163 oyla Göksel Gümüşdağ yeniden seçildi.
 
Divan Katipliği’ne AK Parti’nin aday gösterdiği 10 kişi seçildi. Mecliste Encümen üyeleri ile İhtisas Komisyonları da belirlendi.
 
CHP’DEN “GÖÇ VE YABANCILAR KOMİSYONU ÖNERİSİ
 
İstanbul’da imardan çevreye, bütçeden kadın-erkek eşitliğine kadar pek çok konuda çalışmalar yürütecek 23 komisyon için de üye seçimi yapıldı. Komisyonlarda partilerin meclisteki dağılımına göre AK Parti’den 5, CHP’den 4 üye seçildi.
 
Öte yandan, CHP Grup Sözcüsü Tonguç Çoban söz alarak, CHP’nin “Göç ve Yabancılar Komisyonu adı altında yeni bir komisyon kurulması önerisini meclise sundu. AK Parti grubu tarafından da sıcak bakılan öneriyi, meclise başkanlık eden Topbaş da destekledi. Teklifin gündeme alınmasını isteyen Topbaş, “Önemli bir öneri. İstanbul’da aktif olacak ve Avrupa Birliği ile temasa geçecek bir komisyona ihtiyaç olabilir, değerlendiriniz diyerek, önümüzdeki günlerde konuyla ilgili çalışma yürütülmesini istedi.
Güncelleme Tarihi: 11 Nisan 2016, 19:22
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER